Noże myśliwskie Polski i Europy – recenzja

Noże myśliwskie Polski i Europy (wyd. Bellona) to najnowsza (2016 rok) i prawdopodobnie jedyna na polskim rynku wydawniczym tego typu publikacja.  W książce zaprezentowanych zostało kilkadziesiąt modeli noży produkowanych seryjnie na obszarze Europy środkowej, a więc Niemiec, Czech i Polski, a także Skandynawii, z uwzględnieniem ich dostępności na polskim rynku.

Wprowadzenie: Nóż jest jednym z najstarszych narzędzi, a także jednym z najstarszych typów broni towarzyszących człowiekowi od epoki paleolitu po dzień dzisiejszy. Od samego początku był używany do polowań, oprawiania zwierzyny oraz wyrobu innych przedmiotów użytkowych lub ozdobnych.

Recenzja

Książka do strony 28 zawiera szereg podstawowych informacji dotyczących parametrów technicznych noży, m. in. takich jak rodzaje stali, z której są wytwarzane, podstawowe profile głowni noży myśliwskich, rodzaje szlifów i krawędzi tnących oraz materiały służące do oprawy rękojeści. Będą do przydatne informacje dla osób interesujących się tematem noży, nie tylko myśliwskich.
W dalszej części publikacji zapoznasz się producentami noży – nie tylko myśliwskich – całej Europy: Czech, Finlandii, Hiszpanii, Francji, Szwajcarii, Niemiec, Norwegii  i Włoch. Noże zostały zaprezentowane bardzo estetycznie na blisko 100 barwnych fotografiach (patrz wykadrowany fragment książki poniżej).
noze-ksiazka-pl-kolor
Dodatkowo opisano również kilka modeli scyzoryków, co podnosi ogólną wartość tej 143 stronicowej publikacji. Oprócz opisu (także technicznego) każdego z popularnych noży, otrzymujemy informacje o dostępności na polskim rynku wraz z zarysem historycznym działalności poszczególnych producentów i ich aktualną ofertą. Jednak brak informacji o cenach noży, jednakże z pewnością to celowy zabieg.  Ostatnie dwie strony książki to aspekty prawne posiadania i noszenia noży w miejscach publicznych w Polsce. Podsumowując – gorąco polecam.

Dla kogo?

Powinna zainteresować praktycznie wszystkich użytkowników noży (nie tylko myśliwych) oraz szeroką rzeszę kolekcjonerów i pasjonatów. Idealna pozycja na prezent dla ojca, męża, kolegi, czy brata.

Wady:

Bardzo zdziwiło mnie brak informacji o bardzo popularnym w Polsce szwedzkim producencie noży firmie MoraKniv, a szkoda. Autor książki nie wspomniał również o o ofercie Hultaforst, zakładając zapewne, że są to noże przeznaczone do innego rodzaju prac.

Zalety:

  • Twarda oprawa
  • Kolorowe zdjęcia, nie katalogowe
  • Cena, co prawda rynkowa to 34 zł, ale ja swój egz. kupiłem za jedyne 25zł
  • Informacja o polskich producentach noży

p.s.

Mając nóż (myśliwski) nie zapomnij o podręcznej ostrzałce do noży.

Ofensywa Blog