Amerykański silos rakietowy został wystawiony na sprzedaż
Amerykański silos rakietowy został wystawiony na sprzedaż, może on przetrwać zarówno katastrofy naturalne, bombardowanie, jak i wybuchy jądrowe w pobliżu. Schron idealny – być może.
“Prawdopodobnie najmocniejszy schron na naszej planecie” czytamy w opisie reklamowej dotyczącej tej podziemnej przestrzeni. Ukrywający się prawie 200 stóp pod ziemią Rolling Hills Missile Silo znajduje się w nieujawnionym obszarze centralnego Kansas w USA. Ten zbudowany w latach 60-tych dom marzeń preppersów został zaprojektowany tak, aby wytrzymać “wybuch jądrowy lub porównywalną katastrofę naturalną”, zgodnie z opisem. Tak jest, ten super bezpieczny silos trafił niedawno na rynek i może być twój za jedyne 1,3 mln dolarów.
Zbudowany, by przetrwać niemalże wszystko
Silos rakietowy Rolling Hills, którego budowa kosztowała ponad 150 milionów dolarów w dzisiejszych pieniądzach, był jednym z kilku silosów rakietowych ATLAS zbudowanych na początku lat 60. podczas zimnej wojny przez rząd USA. Wykorzystując wysoce zaawansowaną technologię, bunkry te zostały zbudowane przez naukowców inżynierów, aby przetrwać atak nuklearny, katastrofalne burze i inne. Zbudowany z żelbetonu o grubości 3 metrów, silos ma 16m średnicy i 55m głębokości.
Wysoki poziom bezpieczeństwa
Silos w Kansas, zbudowany pod dziewięcioma akrami ogrodzonego terenu i dwiema bramami bezpieczeństwa, jest podobno “jedną z najbardziej wytrzymałych konstrukcji, jakie kiedykolwiek zbudował człowiek”. Do budowy grubych ścian z betonu epoksydowego użyto 600 ton stalowych prętów zbrojeniowych, a z poziomu gruntu widać jedynie bezpieczne, stalowe drzwi wejściowe.
Odległa lokalizacja
Ale jak to się stało? Pod koniec lat 50. potencjał nuklearny Związku Radzieckiego zdawał się przewyższać amerykański, co zmusiło rząd Stanów Zjednoczonych do zapewnienia sobie nuklearnej dominacji – szybko zbudowano 12 stanowisk dla międzykontynentalnych pocisków balistycznych. Wybrano Kansas, ponieważ wtedy znajdowało się ono poza zasięgiem radzieckich pocisków. Obecnie także ten teren jest narażony na rakiety zarówno rosyjskie, jak i chińskie.
Jeśli to za daleko, rozważ budowę schronu przydomowego w swoim ogrodzie czy polu. Skorzystaj z porad ekspertów.