Armia US prezentuje futurystyczne gogle dla żołnierzy

Nowe gogle dla żołnierzy USA pozwalają nie tylko na widzenie nocą czy w zadymionych miejscach, ale także umożliwiają celowanie i oddawanie ognia wystawiając karabin zza rogu, czy zza osłony, samemu pozostając schowanym!

Znane jako IVAS, skrót od Integrated Visual Augmentation System, gogle wyświetlają trójwymiarowe mapy terenu na tym, co żołnierze widzą bezpośrednio przed nimi, i pozwalają żołnierzom widzieć więcej także w ciemności, przez dym, a nawet za róg. To technologia rodem z gier video czy filmów science-fiction.

„To gogle bojowe, które mają naprawdę podnieść świadomość sytuacyjną w sposób, w jaki walczą żołnierze Stanów Zjednoczonych” – powiedział w wywiadzie dla ABC News Alex Kipman, pracownik techniczny Microsoftu odpowiedzialny za rzeczywistość mieszaną. IVAS wykorzystuje technologię rzeczywistości mieszanej, którą Kipman opracował dla Microsoft HoloLens, aby zapewnić żołnierzom więcej informacji, niż kiedykolwiek mieli na polu bitwy. Technologia hologramów HoloLens została poczyniona o wiele dalszych kroków, aby pomóc żołnierzom w planowaniu i wykonywaniu ich misji.

google IVAS

Przezroczyste gogle, przymocowane do hełmów bojowych, pozwalają żołnierzom dokładnie wiedzieć, gdzie się znajdują, dzięki wyświetlaczowi HUD, który wyświetla nad głową kompas i nakłada mapy ich lokalizacji. Żołnierze i marines testujący gogle w Fort Pickett byli pod wrażeniem ilości informacji, jakie dostarczają gogle i twierdzą, że pomimo całej swojej złożoności są one równie łatwe w użyciu jak smartfon. „Łączy w sobie wiele rzeczy, z których obecnie korzystamy, takich jak globalne urządzenia pozycjonujące lub G.P.S., urządzenia komunikacyjne, a także narzędzia nawigacji lądowej, narzędzia planowania misji” – powiedział Marine Cpl. Ryan Sweckard.

Gogle zawierają również technologie noktowizyjne i termowizyjne, które są znaczącym krokiem naprzód w stosunku do tego, czego obecnie używają żołnierze. Podczas gdy obecne gogle noktowizyjne zapewniają ograniczone pole widzenia porównywalne do patrzenia przez słomkę, IVAS zapewnia pełne 180-stopniowe pole widzenia.

 

Źródło:  abcnews.go.com

 

Ofensywa Blog