śmieci polskie lasy akcje

Bez śmieci – bez śladu, czyli jak biwakować i nie szkodzić lasom

#NoTrashNoTrace (Bez śmieci – bez śladu) pod takim hasłem startuje właśnie inicjatywa polskiej marki Helikon-Tex, której celem jest szerzenie wiedzy o odpowiedzialnej turystyce.

Z czymś się to wam kojarzy? Ależ oczywiście z jednym z punktów z #LeaveNoTrace (a de facto dwoma punktami):

1. Planuj i przygotuj się oraz

3. Pozbywaj się odpadów w odpowiedni sposób.

Oraz leśna akcją #Zabierz5zlasu, która polega na:

  1.  Ze spaceru do lasu zabierz minimum 5 śmieci.
  2. Sfotografuj je i wrzuć zdjęcie do internetu wpisując hasło akcji #zabierz5zlasu i oznacz znajomych.
  3. Oznaczone osoby robią dokładnie to samo – idą do lasu, zabierają śmieci, robią zdjęcie i w swoim poście oznaczają kolejne osoby.

Znalezione śmieci z lasu, czy choćby pobliskiego parku umieszczamy oczywiście w koszu.

Cieszymy się, że także producenci odzieży outdoorowej (w tym Helikon-Tex) dostrzegają potrzebę czystych lasów, plaż, łąk i gór. Tym razem oprócz sprzątania oraz zabierania swoich śmieci, niejako przy okazji promuje się swój worek wodoszczelny do gromadzenia odpadków.

worek na śmieci helikon_trash_bag

Śmieci w lesie

Niestety, pomimo licznych apeli i kar za zaśmiecanie, z roku na rok zanieczyszczeń przybywa. Przyjmuje się, że średnio do polskich lasów trafia około 730 wagonów kolejowych wypełnionych wszelkimi odpadami.  Wśród najczęściej spotykanych odpadów na szlakach i polanach są szklane, aluminiowe oraz plastikowe butelki po alkoholu i napojach.  W dużej ilości (choć małe gabarytowo) są niedopałki papierosów, metalowe kapsle, pampersy oraz wszędobylskie chusteczki. Zdarzają się też bardziej nietypowe śmieci, takie jak opony czy odpady po remontach podrzucone przez okolicznych prywatnych “budowlańców”. Jak informują Lasy Państwowe ponad 80 proc. śmieci znajdowanych w lasach to śmieci użytkowe, począwszy od opakowań, przez stare opony, a skończywszy na urządzeniach AGD i meblach.

Dbajmy o nasze polskie lasy i traktujmy je z szacunkiem. A ty ile cudzych śmieci spakowałeś podczas ostatniej wycieczki do lasu? I aby za rok śmieci było dużo mniej!

Dzikie wakacje, czyli dzieci w lesie z rodzicami

Jesteś rodzicem, chcesz dowiedzieć się więcej jak fajnie spędzić czas z dziećmi w lesie zapoznaj się z najnowszym poradnikiem, kompendium wiedzy “Leśny niezbędnik rodzinny. Poradnik survivalu i bushcraftu” (wyd. Bezdroża). Oprócz licznych porad turystycznych, ekologicznych, znajdziesz tam wiele gotowych leśnych zabaw i eksperymentów do wykorzystania. Poradnik będzie niezwykle przydatny także dla animatorów, nauczycieli oraz leśnych edukatorów (leśne przedszkola). Książka pomoże odbudować więź czytelnika (rodziny) z naturą i przekonać go o jej prozdrowotnym działaniu. Nieco starsza i krótsza wersja tego poradnika występowała pod nazwą “Bushcraft weekendowy” – nadal można ją nabyć u nas w sklepie. Nigdy nie jest za późno, aby powłóczyć się w dziczy, nawet jeśli tylko w weekend.


 

Ofensywa Blog