brak sieci i sygnału - scenariusz

Brak sygnału i brak sieci. Czy jesteś przygotowany na taki scenariusz?

Wiele osób obudziło się w czwartek rano (w USA) bez dostępu do sieci komórkowej. W chwili, gdy piszę te słowa, AT&T i Biały Dom wciąż nie są pewni, co dokładnie się stało, ponieważ dostawca usług stara się ponownie połączyć swoich klientów.

Niektóre wczesne wskaźniki wskazują, że ma to coś wspólnego z siecią, która umożliwia połączenia między dostawcami, ale główna przyczyna nie jest tak ważna, jak to, co zrobisz z tymi informacjami.

Używając terminologii związanej z trzęsieniami ziemi, te małe kontrolowane upadki są jak wstrząsy zapowiadające. W ciągu ostatnich kilku lat byliśmy świadkami rozległych ataków ransomware, przejęcia sieci, kradzieży danych, a nawet ingerencji w infrastrukturę i systemy obronne. Wiemy, że sponsorowane przez państwo grupy hakerskie koncentrują się na atakowaniu, okradaniu i niszczeniu innych krajów. Wiemy, że zagrożenie istnieje i że będzie się nasilać. Te bardziej kontrolowane i drobne awarie infrastruktury budzą ludzi. Czy masz plan komunikacji? Jak bardzo jesteś zależny od technologii? Jak bardzo jesteś podatny na cyberataki? Czy byłbyś przygotowany, gdyby sygnalizacja świetlna przestała działać, dostawy zostały wstrzymane lub główne rurociągi, źródła paliwa lub energii elektrycznej przestały działać na tydzień lub dłużej? Taki ograniczony czasowo blackout.

Przygotowani nie potrzebują szczęścia

Im ciężej pracuję, tym więcej mam szczęścia” – Thomas Jefferson.

Zawsze powtarzałem, że gdyby każdy był choć trochę przygotowany i dążył do samowystarczalności, to to, co nazywamy “katastrofą”, zostałoby zredukowane do większej niedogodności. Przygotowanie może przenieść cię z sytuacji, którą miałeś szczęście przeżyć, do sytuacji, którą przetrwałeś przy odrobinie wysiłku. Spójrz na swoje plany i przygotowania jako na tworzenie przyszłych możliwości dla siebie, gdy inni zobaczą, że ich opcje się zawężają. To, co robisz dzisiaj, zmniejsza twoją nadzieję na “szczęśliwe” zdarzenie w przyszłości.

Jak zawsze, bądź bezpieczny.

Źródło: Kris (City Prepping, 2024)

 

Ofensywa Blog