Elektrownia jądrowa - zagrożenie - promieniowanie gamma - ukraina wojna

Czy grozi nam drugi Czarnobyl? Elektrownia jądrowa w Zaporożu – rozpoczęło się odliczanie 2023

Elektrownia jądrowa w Zaporożu (Ukraina) na skutek rosyjskich ostrzałów została pozbawiona zasilania i przeszła w tryb pełnego blackoutu. Na razie jednak “Nie odnotowano żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej (radiacji promieniowania gamma)” – poinformowała  Państwowa Agencja Atomistyki.

Jak podają media, zapasy paliwa pozwolą im pracować tylko przez kilka dni. Enerhoatom apeluje do Rosjan o zaprzestanie ataku i opuszczanie terenu zaporoskiej elektrowni, wskazując, że może dojść do poważnej w skutkach awarii, jeśli nie dojdzie do przywrócenia zewnętrznego zasilania.

Możliwa radiacja – rozpoczęło się odliczanie

W dniu 9 marca 2023 roku, w wyniku  ataków rakietowych, została odłączona ostatnia linia łączności pomiędzy okupowaną EJ Zaporoże a ukraińską siecią energetyczną. Obecnie elektrownia jest pozbawiona napięcia i w trybie blackout po raz szósty w czasie okupacji, bloki 5 i 6 przechodzą w zimne wyłączenie, a do zasilania potrzeb własnych elektrowni włączono 18 generatorów dieslowskich. Paliwa na ich pracę starczy na 10 dni. Rozpoczęło się odliczanie. Jeśli w tym czasie nie uda się przywrócić zewnętrznego zasilania elektrowni, może dojść do awarii o skutkach radiacyjnych dla całego świata.

Zaporoska Elektrownia Atomowa jest największą w Europie, znajduje w odległości około 840 km od granicy Polski. Aktualnie znajduje się na okupowanych przez Rosję terenach obwodu zaporoskiego.

Ponadto wszystkie krajowe (ukraińskie) elektrownie jądrowe znajdujące się na terytorium kontrolowanym przez Ukrainę rozładowały swoją moc ze względu na zagrożenie atakiem rakietowym. Na godzinę 06:30 wszystkie bloki energetyczne dostarczają do sieci łącznie 4 700 MW.

Ze względu na okupację elektrowni i ingerencję przedstawicieli Rosatomu w jej pracę, zdolność strony ukraińskiej do utrzymania ZNPP w trybie bezpiecznym jest znacznie ograniczona.

☢️ Pilnie potrzebne są działania całej społeczności międzynarodowej w celu wycofania grup terrorystycznych z terytorium Zaporoskiej EJ, przekazania jej pod pełną kontrolę kompetentnego, legalnego operatora – ukraińskiego Energoatomu – oraz przywrócenia warunków do utrzymania bezpieczeństwa jądrowego, radiacyjnego i fizycznego obiektu jądrowego.

Sytuacja radiacyjna w Polsce

Państwowa Agencja Atomistyki (PAA) nie odnotowała żadnych niepokojących wskazań aparatury pomiarowej. Obecnie na terenie RP nie ma zagrożenia dla zdrowia i życia ludzi oraz dla środowiska” – poinformowano na Twitterze. Ale nikt nie wie, jaka będzie sytuacja za kilka(naście) dni.

Ofensywa Blog