Czy leki przeciwbólowe, mogą być bronią przeciwko demencji?
Naukowcy ujawniają zaskakujący związek między ibuprofenem a zdrowiem mózgu. Czy codzienne leki przeciwbólowe, takie jak NLPZ, mogą stać się lekiem przeciwko demencji?
Ostatnie badanie sugeruje, że długotrwałe stosowanie tych leków przeciwzapalnych wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem rozwoju choroby. Wydaje się jednak, że korzyści wynikają z długotrwałego stosowania, a nie wysokich dawek. Chociaż odkrycie to jest obiecujące, naukowcy podkreślają potrzebę dalszych badań w celu potwierdzenia, czy NLPZ mogą odgrywać znaczącą rolę w strategiach zapobiegania demencji.
Czy NLPZ mogą pomóc w zapobieganiu demencji?
Badania sugerują, że stan zapalny może odgrywać rolę w rozwoju i progresji demencji. Ponieważ niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) pomagają zmniejszyć stan zapalny, naukowcy od dawna zastanawiali się, czy mogą one również pomóc w ochronie przed demencją. Nowe badanie na dużą skalę opublikowane dziś (5 marca) w Journal of the American Geriatrics Society uzupełnia te dowody, stwierdzając, że długotrwałe stosowanie NLPZ wiąże się z niższym ryzykiem rozwoju demencji.
NLPZ (niesteroidowe leki przeciwzapalne) to klasa leków powszechnie stosowanych w celu zmniejszenia bólu, stanu zapalnego i gorączki. Ich działanie polega na blokowaniu enzymów (COX-1 i COX-2), które wytwarzają prostaglandyny, substancje chemiczne biorące udział w stanach zapalnych i sygnalizowaniu bólu.
Powszechnie stosowane leki NLPZ:
- Ibuprofen (Advil, Motrin) – stosowany w łagodzeniu bólu, obniżaniu gorączki i stanów zapalnych, takich jak zapalenie stawów, bóle mięśni i bóle głowy.
- Naproksen (Aleve, Naprosyn) – znany z długotrwałego działania, często stosowany w zapaleniu stawów, bólach menstruacyjnych i ogólnych stanach zapalnych.
- Aspiryna (Bayer, Bufferin, Ecotrin) – stosowana w łagodzeniu bólu i zmniejszaniu ryzyka zawału serca i udaru mózgu ze względu na jej właściwości rozrzedzające krew.
- Celekoksyb (Celebrex) – inhibitor COX-2, zaprojektowany w celu zmniejszenia stanu zapalnego przy niższym ryzyku wystąpienia problemów żołądkowych w porównaniu z tradycyjnymi NLPZ.
- Diklofenak (Voltaren, Cataflam) – powszechnie stosowany w zapaleniu stawów i bólach mięśniowo-szkieletowych, dostępny w postaci doustnej i miejscowej.
- Meloksykam (Mobic) – NLPZ na receptę często stosowany w chorobie zwyrodnieniowej stawów i reumatoidalnym zapaleniu stawów.
- Indometacyna (Indocin) – stosowana w cięższych stanach zapalnych, takich jak dna moczanowa i zapalenie stawów.
Chociaż NLPZ są skuteczne, długotrwałe stosowanie może zwiększać ryzyko wrzodów żołądka, uszkodzenia nerek i chorób układu krążenia, dlatego należy je stosować ostrożnie, zwłaszcza w większych dawkach lub przez dłuższy czas.
Naukowcy odkryli, że osoby przyjmujące NLPZ przez długi czas miały o 12% niższe ryzyko rozwoju demencji. Jednak stosowanie krótko- i średnioterminowe nie przyniosło żadnych korzyści, a wyższe skumulowane dawki nie zmniejszyły ryzyka. Wyniki sugerują, że długotrwałe, a nie intensywne stosowanie leków przeciwzapalnych może pomóc w ochronie przed demencją.
Zainteresowany tematem pierwszej pomocy? Przeczytaj również poradnik “Pierwsza pomoc przedmedyczna. Outdoor – survival – wojna“. Jednym z głównych atutów tego poradnika jest połączenie medycyny cywilnej z wojskową, bazując na wytycznych TCCC (Tactical Combat Casualty Care).