schron przeciwatomowy wojna fallout

Czy schron przeciwatomowy z lat 60. faktycznie ochroni cię przed wojną nuklearną?

Pytanie: Czy schron przeciwatomowy z lat sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych pomógłby mi w przypadku dzisiejszego ataku jądrowego, wojny atomowej?

Wszyscy widzieliśmy te żółto-czarne znaki z trzema trójkątami, informujące o obecności w pobliżu schronu przeciwatomowego. Są to w tym momencie antyki, ślady poprzednich czasów; czasów zimnej wojny, w których lubiliśmy trzymać się przekonania, że atak jądrowy można łatwo przetrwać, coś jak tornado, ale z większą ilością promieni gamma i mniejszą ilością latających krów.

Prawdę mówiąc, schrony przeciwatomowe nigdy nie były tym, na co się zapowiadały. Wprowadzone na początku lat 60. przez nieistniejące już Biuro Obrony Cywilnej, nigdy nie były tak dobrze wyposażone ani finansowane jak pierwotnie zakładano, co, szczerze mówiąc, nie miało większego znaczenia. Pojawienie się głowic termojądrowych – bomb wodorowych o dużej mocy, znacznie potężniejszych niż te zrzucone na Japonię podczas II wojny światowej – sprawiło, że stały się one w dużej mierze bezużyteczne. Schrony przeciwatomowe były często pomieszczeniami takimi jak betonowe piwnice, które można było wyposażyć w systemy filtracji powietrza, mające chronić mieszkańców przed radioaktywnymi produktami ubocznymi niewielkiej detonacji jądrowej. Byłyby zbędne przy prawdziwej napaści megatonowych rakiet wystrzelonych przez Federacje Rosyjską.

Tak naprawdę nie miałbyś do czynienia z opadem” – mówi Jeff Schlegelmilch, zastępca dyrektora Narodowego Centrum Gotowości na wypadek katastrof z Uniwersytetu Columbia. “Ponieważ byłbyś po prostu martwy od początkowego wybuchu”.

Jeśli chodzi o to, czy te schrony “nadal działają”, trzeba najpierw rozważyć, czy “nadal istnieją”. Przypuśćmy, że pod wpływem ostatniej retoryki zostałeś zwabiony przez jeden z tych starych znaków, aby szukać schronienia. “Uwaga spoiler” – “w twoim budynku najprawdopodobniej nie ma schronu przeciwatomowego / przeciwlotniczego”. Przynajmniej nie w takim sensie, jaki można sobie wyobrazić. “Budynki prawdopodobnie ponownie wykorzystały te powierzchnie schronów w ciągu ostatnich kilku dekad. Prawdopodobnie zostały przekształcone w piwnice i tego typu obiekty”.

To nie znaczy, że są one mniej skuteczne w ochronie przed promieniowaniem teraz. Te lokalizacje zostały wybrane, ponieważ albo już były, albo mogły być łatwo doposażone w pomieszczenia, które mogą blokować promieniowanie. Może się okazać, że nie ma tam zapasów. Nie wiem, czy systemy wentylacyjne byłyby nadal sprawne, ale teoretycznie mogłyby zapewnić pewną ochronę przed opadem radioaktywnym w obecnym stanie.

Ostateczną ironią, jest to, że takie schrony mogą być bardziej przydatne dzisiaj niż w czasach ich świetności. “Przy tego rodzaju zagrożeniach, jakie widzielibyśmy ze strony organizacji terrorystycznych – nawet niektórych broni, do których Korea Północna zademonstrowała zdolności – patrzysz na broń, która zniszczyła by wiele bloków oraz wyrzuciłaby promieniowanie znacznie dalej przez chmurę grzybową. Więc może warto zauważyć te stare znaki po wszystkim – i spakować trochę przydatnych rzeczy, gdybyś musiał tam zejść.

Źródło:  popularmechanics.com/military/research/a14416141/fallout-shelter-nuclear/

Zapowiedź książkiPrywatny schron przydomowy oraz inne schronienia“, wydawnictwo Pascal.

 

Ofensywa Blog