woda z kranu bezpieczeństwo

Czy twoja woda z kranu jest bezpieczna do picia?

W społeczności miejskich preppersów często podkreślamy historie dotyczące bezpieczeństwa miejskich systemów wodnych. Często przybierają one formę ataku fizycznego (sabotażu) lub ataku cybernetycznego.

Niedawno czytałem historię, w której lokalny departament wody (USA) musiał opróżnić ogromny zbiornik i ostrzec mieszkańców, ponieważ włamano się do ich obiektu i ktoś zostawił odzież na brzegu. Czy ktoś poszedł wykąpać się (utopić się) w miejskiej wodzie pitnej? Nikt tego nie wie, ale z nadmiaru ostrożności miasto zostało ostrzeżone, aby nie pić wody, a zbiornik został opróżniony i wyczyszczony.

Są to oczywiste, ogólne i głośne medialne historie, na których czasami się skupiamy, ale we wszystkich z nich jest ukryty podtekst.Dla przykładu w lipcu 2024  RCB (Polska) zaapelowało o rozważność bowiem  w “kranówce” wykryto bakterie z grupy Coli (gmina Krośnice). Twoja woda pitna może nie być tak bezpieczna i niezawodna, jak byś tego chciał. Kiedy będziesz miał okazję, spójrz mapę skażeń. Pokazuje ona poziomy związków PFAS, występujących w wielu produktach konsumenckich i zastosowaniach przemysłowych, w tym dobrze znanych chemikaliów, takich jak PFOA i PFOS, wcześniej stosowanych w teflonie i Scotchgard. Bardzo niska ekspozycja na niektóre chemikalia PFAS została powiązana z poważnymi problemami zdrowotnymi (rak, choroby tarczycy, osłabiona odporność u dzieci i inne), a zanieczyszczenie wykryto w ponad 712 lokalizacjach w 49 stanach, potencjalnie wpływając na wodę pitną nawet 110 milionów Amerykanów (to około 33% populacji USA – jedna trzecia!).

Przeczytaj także artykuł Polskie samorządy nie są przygotowane na „wodny blackout”.

To tylko jeden zestaw substancji chemicznych, które mogą znajdować się w wodzie. Gdybym podał ci dziwną mieszankę chemikaliów w proszku wielkości paczki cukru do zmieszania z twoją wodą pitną i powiedział, że wszystkie są poniżej “dopuszczalnych” poziomów, wypiłbyś ją czy zrezygnował? Myślę, że bym zrezygnował i ty prawdopodobnie też.

Plan zaopatrzenia w wodę na sytuacje awaryjną

Jako preppers opracuj plan zaopatrzenia w wodę, który obejmuje przechowywanie, filtrowanie, gotowanie i uzdatnianie. Poleganie na systemach miejskich może być problematyczne. Chociaż robią one wszystko, co w ich mocy, by spełnić określone standardy, należy mieć plan na wypadek, gdyby w jakiś sposób zawiodły. Uczyń część tego planu, przynajmniej część filtracji, czymś, co robisz każdego dnia, przynajmniej dla wody, którą spożywasz. Może to być system filtracji wody Berkey, którego używam, domowy filtr ceramiczny i węglowy,  a nawet po prostu wymiana istniejących domowych filtrów wody w kranach, ale przygotuj plan awaryjny. Chroń swoje zdrowie na dłuższą metę, ponieważ jest to twój najbardziej podstawowy element przetrwania.   Jak przygotować domowe zapasy wody (patrz rozdział 2 książki).

Ty jesteś wiadrem – napełnij je sobą (przypowieść o wodzie)

Dawno, dawno temu, oaza na pustyni zapewniała wystarczającą ilość czystej wody dla przygotowanych podróżników z własnymi wiadrami i manierkami. Pewnego dnia odwodniony wędrowiec przybył bez wiadra i ze złością odszedł, gdy powiedziano mu, że potrzebuje własnego naczynia. Szukał innych oaz, które zapewniały wiadra, ale te miały dziury, co doprowadziło do jego tragicznej śmierci na pustyni z pustym, pękniętym wiadrem w ręku.

Moralna lekcja polega na tym, aby być przygotowanym i nie polegać na pozornych rozwiązaniach, które obiecują wygodę, ale ostatecznie zawodzą. Prawdziwe przetrwanie wymaga osobistej odpowiedzialności i odpowiedniego przygotowania. Zrób coś teraz, nawet coś pozornie małego, aby zwiększyć swoją przyszłą gotowość.

Źródło: Kris (City Prepping)

Ofensywa Blog