fallout schrony przeciwatomowe NY

Dlaczego schrony przeciwatomowe w Nowym Yorku nie ochronią cię przed atakiem nuklearnym

W ubiegłym roku urzędnicy z Nowego Jorku opublikowali komunikat o tym, co ludzie powinni zrobić w przypadku nuklearnego wybuchu. Jeśli jednak bomba atomowa wybuchnie w mieście NY, eksperci odradzają schronienie się w budynku z tabliczką informującą o schronie przeciwatomowym.

Tysiące takich czarno-żółtych znaków nadal znajduje się na budynkach w pięciu dzielnicach miasta, oznaczając miejsca, w których nowojorczycy mogli schronić się przed śmiertelnym promieniowaniem atomowym – ponad 50 lat temu.

W tamtych czasach schrony te były w większości betonowymi, pozbawionymi okien pomieszczeniami, wypełnionymi konserwami i zapasami wody, które pozwalały ludziom przetrwać kilka dni – ale nigdy nie były tym, na co się zapowiadało, jeśli chodzi o ochronę. W rzeczywistości nie miało znaczenia, czy schrony działały, czy nie; gdyby wybuchła bomba atomowa, większość ludzi zginęłaby od pierwszego wybuchu.

Znaki na schronach przeciwatomowych są ostatnimi pozostałościami po nieprzemyślanym programie, który miał na celu stłumienie obaw i lęków Amerykanów, którzy na początku mieli niewielkie zaufanie do schronów.

Naprawdę uderza mnie ogromne oszustwo, którego dopuszczono się na społeczeństwie” – mówi dr Jeffrey Kroessler. “I dajmy nowojorczykom kredyt. Wiedzieli, że to niedorzeczne. Że to oszustwo; że nie ma czegoś takiego jak przeżywalność“.

Nieistniejące już Biuro Obrony Cywilnej – prekursor Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego, czyli FEMA – szacowało kiedyś, że 230 000 miejsc w Nowym Jorku zostało wyznaczonych na schrony przeciwatomowe. Jednak w latach 70. schrony przeciwatomowe stały się przeszłością, gdy Kongres przestał finansować ten program.

Standardy architektoniczne dla schronów przeciwatomowych zostały ustalone dziesiątki lat temu, a ich naukowe poparcie nie uległo zmianie. Fizyka jądrowa to fizyka jądrowa. Materiał radioaktywny (fallout) może utrzymywać się w powietrzu i na ziemi przez długi czas (wiele dni czy tygodni). FEMA twierdzi, że wysoki poziom ochrony wymaga filtrów powietrza HEPA lub ich funkcjonalnego odpowiednika.

Obecnie wiele nowojorskich schronów przeciwatomowych zostało zamienionych z powrotem w pralnie i inne pomieszczenia komunalne, zatem wymagają wcześniejszego przygotowania, aby choć częściowo chronić mieszkańców przed śmiertelnym atakiem. Trudno powiedzieć, jak wiele z tych obiektów jest realnie gotowych w obrębie Nowego Jorku.

Ale teraz, gdy napięcia nuklearne z Rosją znów rosną, Jeff Schlegelmilch, dyrektor National Center for Disaster Preparedness w Columbia University, oznaczenia schronów powinny zostać zweryfikowane i w razie potrzeby usunięte, aby uniknąć zamieszania. “Mam mieszane uczucia co do tego jako historycznego artefaktu”, mówi Schlegelmilch. “Uwielbiam widzieć te stare znaki. Ale w większości jest to znak, który wskazuje, że coś tam jest, a tego nie ma,  zatem może on wskazywać komuś zły kierunek, złudną nadzieje ocalenia.”

Nowojorski Departament Edukacji zgodził się z przesłanką, że znaki schronów przeciwatomowych mogą być mylące, a w grudniu 2017 roku usunęli i przechowywali ponad 1000 znaków ze szkół publicznych i innych budynków, którymi zarządza agencja. Dodano, że departament nie posiada centralnej listy znaków schronów przeciwatomowych na swoich nieruchomościach. To sprawia, że trudno jest określić, czy wszystkie znaki zostały usunięte.

Źródło:  gothamist.com

Jeśli planujesz wybudować prywatny schron przydomowy lub safe room przeczytaj ten polski poradnik.

Ofensywa Blog