USA vs Rosja

Eskalacja konfliktu na Karaibach 2024

Dwa rosyjskie okręty, fregata Admirał Gorszkow i okręt podwodny o napędzie atomowym Kazan, wpłynęły do portu w Hawanie w środę po treningu “precyzyjnej broni rakietowej” na Oceanie Atlantyckim. Od tego czasu amerykański okręt podwodny zacumował w Zatoce Guantanamo podczas zaplanowanej wizyty, a kanadyjski okręt patrolowy przybył do portu w Hawanie.

Jak zdolna jest rosyjska marynarka wojenna? Ukraina, bez własnej marynarki wojennej, zniszczyła połowę rosyjskiej floty na Morzu Czarnym. Rosyjskim okrętom na Kubie towarzyszyły statki zaopatrzeniowe, być może z powodu obaw o ich zdolność do odbycia podróży tam i z powrotem. Admirał Kuzniecow, jedyny rosyjski lotniskowiec, od lat stoi w doku w celu naprawy i może już nigdy nie wypłynąć na otwarte wody. Rosyjscy mechanicy okrętowi ostrzegli wojsko, że jego stan może spowodować zatonięcie lub wywrócenie, jeśli zostanie użyty.

Dlaczego więc Putin wysłał teraz na Kubę okręt rakietowy i łódź podwodną? Ich przybycie zbiega się w czasie ze szczytem G7 w dniach 13-15 czerwca i jest odpowiedzią na to, że kraje zachodnie pozwoliły na wykorzystanie broni przekazanej Ukrainie do ataków na terytorium Rosji. Wielka Brytania, na szczycie G7, wzywa do zaostrzenia sankcji, aby przeciwdziałać rosyjskiej “ciemnej flocie” obchodzącej obecne sankcje. Kreml chce sprawiać wrażenie silnego i zdolnego do prowokacji na każdej półkuli przeciwnika, to element pokazu sił.

Czy powinniśmy się martwić nowym kubańskim kryzysem rakietowym lub wielkim zagrożeniem ze strony Kuby wspieranej przez Rosję? Prawdopodobnie nie. To prawdopodobnie tylko prowokacja ze strony Moskwy. Putin próbuje podkreślić zdolność Rosji do projekcji siły na półkulę zachodnią przy wsparciu swoich sojuszników. Statek i łódź podwodna prawdopodobnie udadzą się następnie z Hawany do Wenezueli, innego rosyjskiego sojusznika.

Chociaż rosyjskie możliwości są tutaj minimalne, demonstruje to gotowość Putina do projekcji siły na całym świecie. Może to być niebezpieczne, zwłaszcza jeśli Ukraina rozszerzy ataki na terytorium Rosji. Czy powinniśmy się niepokoić? Nie w tej chwili, ale na pewno będziemy obserwować sytuację i ostrzegać, jeśli pojawią się jakieś nowe wydarzenia.


Lektura książki “Przygotowania na trudne czasy” zapewni ci większe bezpieczeństwo w przyszłości i zmniejszy twoje obecne i przyszłe zmartwienia. To pojedynczy krok, ale każdy krok, który zrobisz teraz świadomie, ma znaczenie.

 

Ofensywa Blog