serial fallout 2023

Fallout – będzie serial TV na podstawie gry (2023)

Firma Amazon kilka miesięcy temu zaczęła produkcję serialu na podstawie gry “Fallout” o postapokaliptycznym świecie i przebywaniu w podziemnym schronie.

Obszar Fallouta to terytorium Stanów Zjednoczonych zniszczone przez wojnę atomową (zrzucone przez Chiny), zwane Pustkowiami. Świat gier z serii Fallout to świat, w którym styl art-deco lat 50. utrzymał się, nawet po opracowaniu robotów i samochodów napędzanych energią jądrową. Ale tak samo było z bombami atomowymi, o czym świat przekonuje się z pierwszej ręki, gdy wojna nuklearna dziesiątkuje planetę w 2077 roku. Dobrze, że ludzie w latach 50. byli również wielkimi zwolennikami schronów przeciwbombowych, dzięki czemu niektórym udało się przetrwać w podziemnych schronach zwanych Kryptami. W większości gier minęło około 200 lat od zrzucenia bomb. To, co pozostało ze świata, to pustkowie pełne mutantów, gigantycznych owadów, zombie-podobnych ghuli i innych napromieniowanych dzikich zwierząt. Ale są też zwykli ludzie, w tym szeroko rozpowszechniona organizacja wojskowa o nazwie Bractwo Stali, której członkowie noszą zbroje zbliżone do tych, które Tony Stark zbudował w pierwszym filmie Iron Man (ucieczka z jaskini).

Amazon zakupił prawa do produkcji projektu w 2020 roku, a serial został ogłoszony w lipcu wraz z ujawnieniem zaangażowania Kilter Films. Wkrótce potem Lisa Joy i Jonathan Nolan zostali głównymi scenarzystami, a producent Bethesda Game Studios Todd Howard, który wyreżyserował różne gry z serii, podpisał umowę na produkcję wykonawczą wraz z Joy i Nolanem. Duet Geneva Robertson-Dworet i Graham Wagner zostali zatrudnieni jako showrunnerzy serialu w styczniu 2022 roku, a Walton Goggins i Ella Purnell zostali obsadzeni odpowiednio w lutym i marcu.

Producenci planują premierę w ostatnim kwartale 2023 roku lub w styczniu 2024. Do sieci wyciekły pierwsze zdjęcia z planu.

serial fallout TV

zdjęcia z planu serialu Fallout


Serial Silos – podobieństwa

Co ciekawe także w tym roku miała premiera serialu “Silos” stworzonego dla Apple TV+, którego akcja dotyczy społeczności zamieszkująca ogromny podziemny silos (schron) sięgający kilkadziesiąt  poziomów  pod ziemią. Społeczeństwo żyje w ściśle kontrolowanych warunkach i musi przestrzegać miliona zasad, by w silosie panował określony ład. Karą za przewinienia jest opuszczenie go wprost na “skażoną” ziemię. Nie ma bowiem wątpliwości, że poza silosem jest niebezpiecznie i każdy, kto wychodzi na zewnątrz, na oczach obserwujących to widzów szybko umiera. Czyżby budowniczowie tego podziemnego schronu chcieli w ten sposób zabezpieczyć ludzi przed wybuchami atomowymi (w tym falloutem) lub inną zagładą?

Poza tym temat postapo (z nutką zombi) powróci także z filmem “Jestem Legendą 2“, w rolach głównych Will Smith i Michael B. Jordan, odbędzie się kilka dekad po oryginalnym postapokaliptycznym thrillerze akcji z 2007 roku.

Jeśli interesujesz się tematem schronów w Polsce na poważnie warto przeczytać książkę “Schron przydomowy“.

 

 

 

Ofensywa Blog