Gotowe dania Expres Menu – recenzja

Bez względu na to czy jesteś turystą (pieszym, rowerowym), bushcraftowcem, czy preppersem w swoich zasobach warto mieć gotowe dania. Przydają się podczas biwaku, do plecaka ewakuacyjnego (BOB) oraz jako żelazne racje trzymane w domu.

Także w tygodniu czasami brakuje nam czasu na przygotowanie pełnowartościowego posiłku. Z pomocą przychodzą dania gotowe. Dzięki nim w kilka minut stworzymy sycący obiad i bez problemu wygramy wyścig z głodem. Dziś przetestujemy czeskie produkty EXPRES MENU (https://www.expres-menu.pl).

Opakowanie

Już na pierwsze spojrzenie opakowania wyglądają zachęcająco, są solidne i łatwe w otwarciu. Podczas weekendowej włóczęgi w torbie rowerowej nic się z nimi nie stało, nic nie ciekło. Spisały się na medal. Rodzinna firma Expres Menu istnieje od 1999 roku o czym dumnie informuje. Na każdym opakowaniu jest apetyczne zdjęcie potrawy zatem już patrząc na nie, może komuś polecieć ślinka.

Danie po otwarciu nie można już szczelnie zamknąć, zatem jest ono jednorazowe. Co raczej nie powinno nikomu przeszkadzać, jeśli jest naprawdę głodny. Większość opakowań (kiedy są pełne) można postawić także pionowo, co jest zaletą, jeśli ktoś chce jeść w taki sposób.

Waga dań waha się od 300 do 600g.  Wynika to z tego, iż w swoim składzie zawierają już wodę.

Certyfikowana minimalna przydatność do spożycia wynosi 3 lata, pod warunkiem, że jedzenie jest odpowiednio przechowywane. To znaczy, gdzie jest sucho i panuje stabilna temperatura, nieprzekraczająca +30 °C. Zatem z całą pewnością nadają się na domowe zapasy na sytuacje awaryjne.

Skład

Dania są sterylizowane, nie zawierają dodatku konserwantów, sztucznych barwników, wzmacniaczy smaku i fosforanów. Dodatkowo nie zawierają glutenu.  Faktycznie w składzie nie ma żadnych E i innych składników budzących wątpliwości.

W ofercie sklepu znajdziesz dania mięsne (kurczak, wieprzowina, indyk, dziczyzna), jak również dania wegetariańskie i wegańskie. W ofercie sklepu są dania jednoporcjowe oraz dwuporcjowe z warzywnymi dodatkami.

Z tego co podaje producent, praktycznie wszystkie surowce używane do produkcji dań EXPRES MENU, pochodzą od czeskich dostawców, często regionalnych.

Smak i konsystencja

Nie ukrywam, że patrząc już na same zdjęcia miałem ochotę je spróbować już domu. Do tej chwili miałem okazję posmakować kilku w tym kaszę ze śliwkami z mlekiem kokosowym, marynowane kolanka wieprzowe oraz ragu z jelenia. Przyznaje, że wieprzowe kolanko najlepiej smakuje podpieczone na ognisku, kiedy to wystarczy kilkanaście minut, aby uzyskać doskonałą skórkę.

W przypadku dań mięsnych, jakość mięsa nie budzi żadnych zastrzeżeń. Do tego smaczny i aromatyczny sos.  Testowane dania są doprawione dosyć łagodnie. Dlatego warto mieć ze sobą swoje ulubione przyprawy, jeśli ktoś lubi podkręcone smaki.

Dania są sycące, także jeśli otwierasz dwa opakowania na raz to lepiej, abyś był głody albo ze swoim dzieckiem.

Podsumowanie

Mimo, iż konkurencja dań gotowych jest duża i cały czas rośnie myślę, że wielu osobom zasmakują dania Expres Menu. Tym bardziej, że są robione pod nasz smak europejski. Są smaczne i pożywne, de facto nie trzeba ich podgrzewać i można je zjeść także na zimno. Właściwie jedyne, co potrzebujemy, by cieszyć się smacznym i zdrowym obiadem to uniwersalny spork lub wydłużona łyżka/widelec.

Szeroki wybór dań i przystępne ceny powodują, że z pewnością domówię kolejne paczki na następne wyprawy.

 

 

Ofensywa Blog