Gra komputerowa jako lektura

Gra komputerowa jako lektura szkolna

Zaskoczenie! Pierwsza w historii polskiej edukacji gra (polskiego developera) znalazła się wśród propozycji szkolnych lektur uzupełniających! “This War of Mine” .

Jest to strategia, w której silnie zaakcentowany został motyw przetrwania w niesprzyjających okolicznościach. Gra w atrakcyjny i realisyczny sposób przekazuje wiedzę o survivalu miejskim i poszerza granice wyobraźni. Tematyka jest ciężka, bowiem gra  “This War of Mine” pozwala wcielić się w rolę cywilów usiłujących przetrwać w mieście ogarniętym przez konflikt zbrojny. Cechuje ją niezwykły realizm w oddaniu ponurej rzeczywistości towarzyszącej wojnom i bezkompromisowe ukazanie wyniszczającej moralnie i fizycznie walki o życie. Jednocześnie interaktywność będąca domeną gier wideo pozwala spojrzeć na trudną tematykę z perspektywy uczestnika zdarzeń. Zadaniem gracza jest kierowanie grupą ocalałych cywili. Niektórzy z nich są głodni, inni załamani lub ciężko chorzy. Łączy ich jedno – wszyscy chcą przeżyć. W grze nacisk położony jest na pokazanie wyborów moralnych, jakich muszą dokonać bohaterowie – są oni sobie równi, ale także czasami starają się przetrwać kosztem innych. Jej cel to pokazanie wojny od innej strony, odczarowujące gloryfikowanie wojny. Warto, żeby młodzi ludzie się z nim zapoznawali i wyciągali wnioski.

Gra adresowana jest dla młodzieży i trafiła do kanonu lektur w szkołach średnich, pozycja nieobowiązkowa Ministerstwa Edukacji Narodowej. Ostateczna decyzja o „przerabianiu” danej lektury pozostaje w gestii nauczyciela.

gra - War of mine - wybory moralne

Zachęcamy do szerokiego włączania gier edukacyjnych w proces dydaktyczny uczniów. We współpracy z twórcami gry zostały także opracowane materiały o charakterze edukacyjnym do wykorzystania podczas prowadzonych zajęć.

Do pobrania legalnie za darmo ze strony ministerstwa

System operacyjny: Windows 7/8/10

 

Ofensywa Blog