hamak

Jak dobrać hamak dla siebie?

Dobrze dobrana wielkość (szerokość, długość) hamaka ma duży wpływ na komfort wypoczynku na nim. O ile w przypadku godzinnej drzemki, nie ma to aż takiego znaczenia, to w przypadku kilku noclegów pod rząd – okazuje się, że jest to istotny element.Spanie w hamaku to nie tylko wygoda, moda, ale także “ekologiczny” trend wpisujący się w wytyczne Leave No Trace.

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów hamaków, są także zróżnicowane pod względem wielkości i kolorów. Zielony (oliwkowy) oraz brązowy (np. cynamonowy) wydaje się najbardziej uniwersalny i odpowiedni dla outdooru, a więc wszelkiego typu bushcraftu i survivalu.

Na ogół przyjmuje się, że:

  • Hamak jednoosobowy  – powinien mieć długość w przedziale 240-280 cm, a szerokość 140-150cm. Rozmiar dobierz w zależności od gabarytów osoby. Pamiętając, że więcej materiału = większa waga zestawu.
  • Hamak dwuosobowy – długość w przedziale 280-350 cm, a szerokość 175 – 180cm. Taki hamak jest również idealnym wyborem dla osób wyższych, większych lub takich, którzy chcą spać w poprzek. A dodatkowo otulić się nadmiarem materiału.

Taśmy czy linki do hamaka

Zamiast linek warto skorzystać z łatwego w montażu, solidniejszego i bezpiecznego  dla kory drzew zawieszania hamaka. Zestaw składa się z dwóch taśm montażowych wyposażonych w liczne pętle służące do mocowania karabinków.  Po owinięciu taśmą drzewa (słupa) wystarczy wpiąć hamak do odpowiedniej pętli.  Taśmę (2 x 3m) można wykorzystać także podczas  transportu ciężkiego ekwipunku podczas wędrówek.

Spanie w lecie

Byłoby super, gdyby nie te komary (komarzyce). Przebywając na łonie natury musimy uwzględnić to, że staniemy się łatwym kąskiem dla wszelkiego typu  owadów, mowa tu tylko o tych latających. Bowiem niewątpliwą zaletą spania w hamaku jest izolacja od gruntu. Aby zatem ustrzec się przed komarami zalecamy hamaki z wbudowaną siatką (moskitierą), która skutecznie ochroni nas przed tego typu atakami dając możliwość zaśnięcia bez konieczności odganiania się lub przykrywania pod sam nos.

Spanie w zimne noce

Wiele nocy spędzonych na dworze będzie chłodnych (wiosna, jesień), jeśli nie wręcz zimnych. Aby ochronić Cię przed zimnem w plecy i budzeniem się z dreszczykiem o drugiej w nocy, użyj pianki lub nadmuchiwanej karimaty do spania. Niektóre modele hamaków mają dużą kieszeń po obu stronach (wewnątrz), w której można wsunąć matę i utrzymać ją na miejscu. W ten prosty sposób możesz cieszyć się hamakiem przez cały rok, w każdych warunkach.

Co mówią ludzie? Ich opinie

Dla wielu osób kupno hamaka było najlepszym zakupem turystycznym, jakiego kiedykolwiek dokonali. To lata użytkowania, zabawy i bujania się do końca życia. Jest łatwy do rozłożenia, cały proces zajmuje mniej niż 5 minut. Lekki i łatwo przypinany (chowany) do plecaka. Przestronny i mocny! Po prostu ulubiony przedmiot niezbędny podczas biwakowania, turystyki pieszej/rowerowej lub po prostu relaksu na świeżym powietrzu. Zależało im na hamaku, aby cieszyć się naturą w ogrodzie – zarówno po pracy podczas lockdownu, jak i do relaksu.

 

Ofensywa Blog