amunicja kasetowa

Jak działa amunicja kasetowa i biały fosfor

Rosyjskie wojska podczas konfliktów zbrojnych używają amunicji kasetowej, także podczas ataków na miasta.  Przypomnijmy, że jej stosowanie jest zabronione konwencją, którą podpisało ponad sto państw.

Jednak niektóre, jak USA, Chiny, Ukraina czy Rosja, jej nie podpisały ani nie ratyfikowały.

Ten typ uzbrojenia opiera się na wykorzystaniu pocisków bądź bomb zawierających w sobie setki, a nawet tysiące małych ładunków, tzw. bombletów, które są w stanie pokryć powierzchnię nawet kilku km2. Jest to bardzo skuteczna broń “oczyszczająca” duży obszar z  piechoty, cywili, jak i pojazdów opancerzonych w krótkim czasie.

Aby zwiększyć jej siłę rażenia najpierw stosuje się ostrzał dymny z białym fosforem, aby wypłoszyć obrońców ze schronień, piwnic.

Film: https://streamable.com/sh3iar

Najbardziej niebezpieczną cechą bomb kasetowych jest to, że ok. 10 proc. małych ładunków stanowią niewybuchy, które działają jak miny z opóźnionym zapłonem. Zaśmiecając pole bitwy długo po rozpoczęciu walk, stwarzając zagrożenie dla ludności cywilnej, a zwłaszcza dzieci. Szacuje się, że prawie połowa wszystkich ofiar to właśnie dzieci. Około jedna czwarta ofiar to kobiety.

Ofensywa Blog