szlak - zgubić się - znaleźć droge

Jak odszukać szlak, jeśli się zgubisz

Każdego roku dziesiątki osób gubi się w górach i lasach stając się obiektem misji poszukiwawczo-ratowniczych. W większości przypadków ludzie po prostu zbaczali z oznaczonych szlaków i tracili orientację. Często są to także grzybiarze.

Zgubiłem się w lesie

Zgubienie ścieżki w lesie może być niepokojącym, przerażającym doświadczeniem. Bardzo często np. osoby zbierające grzyby zagłębiając się w las tracą orientację w terenie co skutkuje tym, że nie potrafią albo nie pamiętają drogi powrotnej np. do drogi lub zaparkowanego pojazdu.

Jeśli jesteś ranny lub beznadziejnie zagubiony, przetrwanie w dziczy jest w dużej mierze kwestią oczekiwania na ratunek bez pogarszania twojej sytuacji. Jeśli jesteś w dobrej formie, możesz znaleźć własne wyjście.

Procedura STOP

Jeśli okaże się, że zboczyłeś ze ścieżki, natychmiast zastosuj poniższą procedurę STOP:

  • Zatrzymaj się.
  • Uświadom sobie, że się zgubiłeś i zacznij myśleć, nie panikując przy tym.
  • Obserwuj otoczenie, wsłuchaj się w odgłosy.
  • Zaplanuj kolejne kroki.

Na filmie zobaczysz dodatkowe kroki, które warto wykonać, aby wrócić samodzielnie na szlak. Poznaj dodatkową technikę (sposób) odnalezienia drogi powrotnej.

FILM instruktażowy, który może uratować ci zdrowie/życie

Zapobieganie zgubieniu się

Zawsze warto mieć ze sobą kompas oraz telefon, aby dotrzeć do cywilizacji. Także Leśnicy oraz Policja apeluje o rozsądek, zabieranie ze sobą telefonów komórkowych, GPS oraz organizowanie wyjazdów w kilka osób. Zapamiętujmy charakterystyczne punkty pozwalające nam wrócić, także dlatego że jesienią słońce zachodzi szybciej niż latem.

Ofensywa Blog