Jak wyjątkowy był nasz klimat w 2022 roku?
Od Irlandii po Chorwację i od Arktyki po Morze Śródziemne, Europa widziała przykłady ekstremalnej pogody w 2022 roku, a eksperci ostrzegają, że może to być nowa norma.
Klimatolog Valerie Masson-Delmotte, powiedziała, że Francja widziała niezwykle suche warunki w Bretanii, ale to był tylko jeden przykład zmian.
“Klimat, w którym można zobaczyć, na przykład, w południowo-zachodniej Francji dzikie pożary, które były niezwykle trudne do opanowania, takie jak były widziane wcześniej w Portugalii”, (…) “Więc dla mnie nie było to zaskoczeniem, ale jednocześnie tak smutne, aby zobaczyć, a także szczerze fakt, że wiedza była dostępna, aby pokazać, że tego typu wydarzenia będą coraz bardziej intensywne, ale że nasze społeczeństwa nie są na nie gotowe. Lato 2022 roku, dla mnie, naprawdę widziało materializację nowego klimatu.
I, być może nie jest to zaskakujące, ale 2022 był najcieplejszym rokiem w historii dla wielu krajów europejskich.
Glacjolodzy są zaniepokojeni wpływem tych zmian na tradycyjnie chłodniejsze obszary Europy. Mówią, że sezon zimowy 2021-22 był bardzo suchy szczególnie po południowej stronie Alp, z prawie zerowymi opadami między grudniem a marcem, pozostawiając lodowce narażone na cieplejsze elementy wiosną i latem.
“Niskie opady śniegu oznaczają, że pod koniec zimy mieliśmy bardzo cienką pokrywę śnieżną na lodowcach” – powiedział dr Matthius Huss, klimatolog, ETH, Zurych. “A to oczywiście bardzo zły początek wchodzący w sezon topnienia”.
Dr Huss mówi, że Alpy Szwajcarskie straciły w rezultacie 6% całkowitej pozostałej objętości lodu.
“Mieliśmy kombinację bardzo mało śniegu w okresie zimowym, a następnie bardzo wysokie temperatury w okresie letnim, więc ciągłe fale upałów. Ta kombinacja jest najgorszą rzeczą, jaka może się przydarzyć lodowcom, a to spowodowało absolutnie rekordowe straty lodu, których nigdy wcześniej nie widzieliśmy.”
W połowie drogi przez Atlantyk, w najwyższym punkcie Grenlandii drugi rok z rzędu odnotowano opady deszczu zamiast śniegu.
Wzrost temperatur
Wynika z niego, że w grudniu 2022 roku Europa była o 0,9 stopnia Celsjusza powyżej średniej z lat 1991-2020. Jednak pomiędzy północą a południem kontynentu występowały znaczne różnice.
Z kolei na Wyspach Brytyjskich i Islandii panowały chłodne warunki, a w Rekjavijk odnotowano najniższą temperaturę od 1918 roku.
Inaczej było jednak w okolicach Morza Śródziemnego, gdzie miesiąc był wyjątkowo ciepły. Dla krajów zaznaczonych na czerwono rok 2022 był najcieplejszym rokiem w historii.
Pogoda (zmieniający się klimat) a zdrowie
Zmiany w warunkach pogodowych mają również niszczący wpływ na zdrowie niektórych bardziej wrażliwych obywateli Europy. Obliczono, że zeszłego lata w Europie doszło do ponad 20 000 nadmiarowych zgonów w wyniku niezwykle wysokich temperatur, z ofiarami w krajach takich jak Hiszpania i Francja, które miały doświadczenie z tymi czynnikami, ale także w Wielkiej Brytanii, gdzie nadmiarowe zgony związane z upałami osiągnęły zeszłego lata rekordowy poziom.
Zmiana klimatu – to z czasem także migracje z najgorętszych obszarów do niższych temperatur.
Skutki zmiany klimatycznych
W wyniku zmian klimatycznych musimy przygotować się na wzrost ekstremalnej pogody i klęsk żywiołowych!
Według danych Allianz liczba ubezpieczonych gospodarstw domowych w Bawarii wzrosła od powodzi w 2013 roku do 41 procent, ale to nadal pozostawia ponad połowę mieszkańców w obliczu przyszłości, w której jedynym pewnikiem są kolejne powodzie.
Źródło: www.euronews.com