Kamuflaż UCP odchodzi do lamusa

Po 14 latach od jego wprowadzenia amerykański kamuflaż UCP (Universal Camouflage Pattern) odchodzi do historii wojskowości.  Dzień 30 września 2019 był to ostatni dzień kiedy amerykańscy żołnierze (na służbie) mogli nosić ten kamuflaż oraz uniform. Dodajmy bowiem także, że dotyczy to także kroju munduru, który został zastąpiony nowym, dużo lepiej przemyślanym przez US Army. W lipcu 2014 r. Armia ogłosiła, że nowy wzór kamuflażu OCP zastąpi wszystkie mundury UCP do końca września 2019.

Co teraz?

Otóż kontraktowi żołnierze od kilku miesięcy pozbywają się mundurów tanio, a kupujący czasami barwią je na zielono na ile pozwala materiał. Efekty są całkiem zadowalające, a co ciekawe efekt maskowania w lesie (tereny zielone) jest niezły. Dla kogo UCP jest nadal przydatny? Na pewno dla rekonstruktorów oraz tych, którzy szukają okazji.

Co poszło nie tak?

Żołnierze przebywający na misjach w Afganistanie oraz Iraku  zakwestionowali skuteczność wzorca w terenie. Ponadto skarżono się na nieprzemyślane rozwiązania, np. brak guzików w udowych kieszeniach spodni, albo zbędne guziki w tylnych kieszeniach, słabe rzepy velcro. Oczywiście mówimy o wzorze kontraktowym.

 

Ofensywa Blog