Książka dla preppersa
Według różnego rodzaju definicji, preppersi to osoby przygotowane na różnego typu zagrożenia, począwszy od utraty pracy, a skończywszy na ataku nuklearnym. Oczywiście jest to celowe uogólnienie. Zagadnienie prepperingu pojawia się coraz częściej w mediach, również w Polsce kręcone są o nim programy telewizyjne, jak i na łamach prasy pojawiają się artykuły tematyczne. Jeśli ktoś jest zainteresowany tym tematem na poważnie warto, aby sięgnął po opracowania książkowe. W języku polskim jest ich tylko kilkanaście, niestety. Na szczęście w bieżącym (2015) roku pojawiły się nowe podręczniki o survivalu. Bowiem tak, preppersi korzystają z różnych źródeł wiedzy, i jednym z najważniejszych są publikacje o tematyce sztuki przetrwania, czyli survivalu (leśnym , jak i miejskim).
Zalecane książki (survival / prepping)
Pamiętaj, że kiedy apokalipsa uderzy, wtedy prawdopodobnie nie będziesz miał dostępu do Internetu. Oznacza to, że nie będzie ani Google, Wikipedii, zatem jeśli nie zgromadzisz teraz odpowiedniej literatury będzie ci dużo ciężej. Oto kilka książek, które warto mieć pod ręką w razie, gdy stanie się najgorsze, a na półce jeszcze wcześniej (wg. daty wydania/premiery):
- SAS Szkoła przetrwania, J.Wiseman (2001)
- Bushcraft, czyli sztuka przetrwania, R.Mears (2011)
- Dzika kuchnia, Ł. Łuczaj (2013)
- Surwiwal ekstremalny, R. Johnson (2014)
- Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków, H. & P. Lis (2015)
- Przygotowani przetrwają – Miejski survival, P.Frankowski (2015)
- Survival po polsku, K. Kwiatkowski (2015)
- Sztuczki survivalowe, Frankowski & Rajchert (2016)
- Plan początkującego preppersa – ebook, J. Dorosz, UniversalSurvival.pl (2016)
- Terenowa apteczka ziołowa, B.Jemioła (2017)
- Domowy survival, K.Lis , A.Kwiatkowski (2017)
- Vademecum survivalowe, wyd.2, P.Frankowski (2021)
- Przygotowania na trudne czasy. Niezbędnik preppersa (2022)
- Jak przetrwać trudne czasy (2022)
- Pierwsza pomoc przedmedyczna. Survival – Wojna (2023)
Kim jest preppers?
Preppersi nieustanie szkolą się i przygotowują, aby przetrwać z najbliższymi (rodziną). Gromadzą zapasy oraz akcesoria, które pozwolą przeżyć, gdy nadejdzie wypadek, katastrofa lub apokalipsa. Potrafią budować schronienia, znają sposoby rozpalania ognia, ewakuacji, wielu z nich umie używać broni. Nazwa tej społeczności pochodzi od angielskiego słowa “prepare”, czyli “przygotowywać się”. W naszym polskim rozumieniu zawsze mówiło się o typowo polskiej zaradności.