LARP w Survivalu – co i jak, trendy

LARP (z j.ang. Live Action Role-Playing) to odmiana gry fabularnej rozgrywana na żywo. Nazwy tej często używa się zamiennie z nazwą gra terenowa. W przypadku zajęć survivalowych, będzie to aktywność fizyczna, podczas której uczestnicy współtworzą i przeżywają przygodę, odgrywając role narzucone przez instruktora(ów).

Typowe kursy, szkolenia survivalowe, gdzie pod bacznym okien instruktora nauczysz się rozpalać ogień, czy zbudować schronienie z materiałów, które dostarcza przyroda – to już dla większości osób zdecydowaie za mało. Osoby zainteresowane tematyką, chcą uczestniczyć w prawdziwych (tzn. symulowanych) sytuacjach awaryjnych, chcą stawić czoła realnym sytuacjom, oczywiście  wszystko w ramach zdrowego rozsądku i zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Stąd tak duże zainteresowanie kursami łączącymi elementy wojskowe,  medycyny, czy przygotowania na trudne czasy, jak również walka/ucieczka przez Zombi, czy życie jako STALKER.

Lista popularnych “nowych” szkoleń/zajęć survivalowych (bushcraftowych):

 • Akcja ewakuacja (z miasta).
 • Medycyna dziczy (pierwsza pomoc plenerowa/outdoorowa).
 • Kurs przetrwania w mieście (miejski survival).
 • Przeżycie w osadzie otoczonej przez Zombi.
 • Szkolenia z elementami SERE.
 • Szkolenia/Eventy/Warsztaty dla preppersów (Konwent Preppers Poland).
 • Symulacja życia po zagładzie/epidemii (scenariusze postapokaliptyczne)
 • Zagraniczne np. symulacja ucieczki z łagru.
 • Warsztaty bushcraftowe.

Możliwe lokacje

Akcja larpa może być osadzona zarówno w świecie rzeczywistym (las, pustkowie, opuszczony budynek) jak i w wyimaginowanych np. obóz ocalałych.  Można wyróżnić larpy rozgrywające się w zamkniętych pomieszczeniach, jak i takie, które mają miejsce w otwartym terenie. Zdarzają się larpy łączące w sobie oba wyżej wymienione typy. Wszystko uzależnione jest od lokalizacji, pomysłowości i posiadanych przez organizatorów zasobów.

Zadania uczestników

LARP posiada zbiór zasad, reguł bezpieczeństwa oraz początek, scenariusz także nie jest bardzo sztywny. Każdy uczestnik tego typu szkoleń wciela się w jedną z postaci (np. ranny pilot), otrzymuje wytyczne dotyczącymi swojej osoby i zachowania (np. musi iść wolniej, ma nieruchomą rękę), a także dodatkowe wyposażenie (np. mapa). Tym sposobem szkolenie survivalowe przeradza się w prawdziwe wyzwanie. Instruktorzy podczas takiego kursu na bieżąco monitorują sytuację, nakierowują tok szkolenia w odpowiednim kierunku, tak aby przez “zabawę” kursanci posiedli jak najwięcej wiedzy i umiejętności pozwalających stawić niebezpiecznym, trudnym sytuacjom.

Zalety tego typu scenariuszy

 • Sprawdzasz swoją wiedze i umiejętności w “realnej” sytuacji.
 • Brak czasu na nudę,  uczestnicy cały czas są zajęci.
 • Wcielasz się w rolę i bardziej zależny ci, aby sprostać zadaniu, które na ogół są połączone.
 • Praca w grupie, przy okazji można sprowokować ciekawe dyskusje co idealnie sprawdza się np. w przypadku problemów wewnątrz drużyny (jeśli są to pracownicy z jednej firmy lub znajomi).
 • Taka przygoda potrafi zmienić sposób myślenia. Zastanawiasz się nad sobą, nad przyszłością, i dalszym rozwojem.  Takie oderwanie od codzienności, postawia wiele pytań,  jednocześnie wskazując błędy, jakie popełniliśmy.

 

Obecnie na rynku tylko kilka firm, stowarzyszeń (np. SPSS) oferuje tego typu naukę survivalu poprzez zabawę.  Z pewnością już wkrótce zdamy relacje z tego typu kursów.

Przykładowy scenariusz survivalowy opublikowany .

Wyposażenie survivalowe

Bez względu, jaki rodzaj kursu, szkolenia lub wydarzenia wybierzesz, niezbędne jest choćby minimalne wyposażenie. W tym celu warto zaopatrzyć się w spodnie, bluzę, kurtkę, czapkę oraz ponczo wojskowe (tarp).

 

 

Ofensywa Blog