LARP - survival & outdoor

LARP w Survivalu – co i jak, trendy

LARP (z j.ang. Live Action Role-Playing) to odmiana gry fabularnej (interaktywnej rozgrywki) rozgrywana na żywo.  Nazwy tej w Polsce często używa się zamiennie z nazwą gra terenowa. W przypadku zajęć survivalowych, będzie to aktywność psycho-fizyczna, podczas której uczestnicy współtworzą i przeżywają przygodę, odgrywając role narzucone przez instruktora(ów).

Zalety LARP-u

W LARPie gracze aktywnie uczestniczą w akcjach, podejmują decyzje i reagują na wydarzenia, tworząc w ten sposób unikalne doświadczenia w czasie rzeczywistym.

Typowe kursy, szkolenia survivalowe, gdzie pod bacznym okien instruktora nauczysz się rozpalać ogień, czy zbudować schronienie z materiałów, które dostarcza przyroda – to już dla większości osób zdecydowaie za mało “nudy panie”. Osoby zainteresowane tematyką dłużej, chcą uczestniczyć w prawdziwych (tzn. symulowanych) sytuacjach awaryjnych, chcą stawić czoła realnym sytuacjom. Oczywiście  wszystko w ramach zdrowego rozsądku i zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Stąd tak duże zainteresowanie kursami łączącymi elementy wojskowe (SERE),  medycyny pola walki, czy przygotowania na trudne czasy, jak również walka/ucieczka przez Zombi, czy życie jako STALKER w postapokaliptycznym świecie. Dla młodszych uczestników można organizować 1-3 godzinne zabawy, dla dorosłych weekendowe połączone z noclegiem.

Oto kilka zalet tego typu symulacji survivalowej:

 1. Kreatywność: LARP rozwija zdolności kreatywne uczestników, którzy muszą ciągle myśleć i działać jako swoje postacie w dynamicznym i zmieniającym się świecie. To instruktor i przyroda narzuca wyzwania.
 2. Społeczność: To ciekawy sposób, aby zbudować więzi (integracja), na nawiązywanie nowych znajomości i budowanie społeczności.
 3. Umiejętności interpersonalne: Gracze muszą komunikować się, negocjować, rozwiązywać konflikty i podejmować decyzje w zespole, co rozwija ich umiejętności interpersonalne.
 4. Empatia i empatia: Wcielenie się w postacie o odmiennych cechach i charakterach może pomóc w lepszym zrozumieniu perspektyw innych ludzi, rozwijając empatię. Każdy z uczestników może “wylosować” postać, którą zostanie np. pilot, medyk-lekarz, mechanik, osoba ranna/nieprzytomna/chora itp.
 5. Aktywność fizyczna: To aktywna forma rozrywki, która angażuje graczy fizycznie, co przynosi korzyści dla zdrowia i kondycji. Ruch na świeżym powietrzu, także w otoczeniu drzew.
 6. Samodoskonalenie: Gra w LARPie pozwala na rozwijanie umiejętności zarządzania czasem, organizacji, myślenia strategicznego i podejmowania szybkich decyzji.
 7. Wyobraźnia i immersja: Na czas rozgrywki uczestnicy żyją w symulowanym otoczeniu, co pozwala na wciągające doświadczenia i odseparowanie od rzeczywistości na pewien czas.
 8. Wyzwania: Rozgrywka stawia graczy w różnych sytuacjach, które wymagają kreatywnego rozwiązywania problemów, co dostarcza emocjonujących wyzwań. Uczestnicy mogą co jakiś czas losować kart zdarzeń np. jedna osoba z grupy zostanie ranna, pogryziona przez węża lub zapada w chwilową śpiączkę, to zaś wymaga, aby ktoś z grupy opiekował  się nim, albo została podjęta inna decyzja. Dodatkowo w ciężkich warunkach terenowych i atmosferycznych sprawdza się determinację uczestników, ich wytrzymałość, odporność na stres.
 9. Edukacja: Survivalowe LARPy mogą być oparte na faktach historycznych (np. ucieczka z obozu jenieckiego) lub filmie dokumentalnym lub fabularnym (stąd od razu możliwoścć obalenia filmowych mitów) co pozwala na edukacyjną stronę rozgrywki.

Lista popularnych “nowych” szkoleń/zajęć/gier survivalowych (bushcraftowych):

 • Akcja ewakuacja (z miasta)
 • Medycyna dziczy (pierwsza pomoc plenerowa/outdoorowa)
 • Kurs przetrwania w mieście (miejski survival)
 • Bezludna wyspa
 • Katastrofa samolotu
 • Przeżycie w osadzie otoczonej przez Zombi
 • Szkolenia z elementami SERE
 • Szkolenia/Eventy/Warsztaty dla preppersów
 • Symulacja życia po zagładzie/epidemii (scenariusze postapokaliptyczne)
 • Zagraniczne np. symulacja ucieczki z łagru lub obozu jenieckiego
 • Warsztaty bushcraftowe w stylizacji średniowiecznej

Tego rodzaju LARPy mogą zapewnić bardziej realistyczne doświadczenia jednak wymagają od uczestników zastosowania dotychczasowej wiedzy i umiejętności survivalowych. Takie gry ternowe często wymagają odpowiedniego przygotowania i dbałości o bezpieczeństwo, ze względu na potencjalne ryzyko związane z działaniami w warunkach outdoorowych.

W tym czasie instruktorzy nie tylko obserwują i oceniają uczestników, lecz także podpowiadają im sposoby przetrwania w niesprzyjającym środowisku.

Możliwe lokacje

Akcja larpa może być osadzona zarówno w świecie rzeczywistym (las, pustkowie, opuszczony budynek) jak i w wyimaginowanych np. obóz ocalałych.  Można wyróżnić larpy rozgrywające się w zamkniętych pomieszczeniach, jak i takie, które mają miejsce w otwartym terenie. Zdarzają się larpy łączące w sobie oba wyżej wymienione typy. Wszystko uzależnione jest od lokalizacji, pomysłowości i posiadanych przez organizatorów zasobów.

Zadania uczestników

LARP posiada zbiór zasad, reguł bezpieczeństwa oraz początek, scenariusz także nie jest bardzo sztywny. Każdy uczestnik tego typu szkoleń:

 • wciela się w jedną z postaci (np. ranny pilot),
 • otrzymuje wytyczne dotyczącymi swojej osoby i zachowania (np. musi iść wolniej, ma nieruchomą rękę),
 • a także dodatkowe , unikalne wyposażenie (np. mapa, nóż, apteczka).

Tym sposobem szkolenie survivalowe przeradza się w prawdziwe wyzwanie. Instruktorzy podczas takiego kursu na bieżąco monitorują sytuację. Nakierowują oni tok “szkolenia/rozgrywki” w odpowiednim kierunku, tak aby przez “zabawę” kursanci posiedli jak najwięcej wiedzy i umiejętności pozwalających stawić niebezpiecznym, trudnym sytuacjom.

Zalety tego typu scenariuszy

 • Sprawdzasz swoją wiedze i umiejętności w “realnej” sytuacji.
 • Brak czasu na nudę,  uczestnicy cały czas są zajęci.
 • Wcielasz się w rolę i bardziej zależny ci, aby sprostać zadaniu, które na ogół są połączone.
 • Praca w grupie, przy okazji można sprowokować ciekawe dyskusje co idealnie sprawdza się np. w przypadku problemów wewnątrz drużyny (jeśli są to pracownicy z jednej firmy lub znajomi).
 • Taka przygoda potrafi zmienić sposób myślenia. Zastanawiasz się nad sobą, nad przyszłością, i dalszym rozwojem.  Takie oderwanie od codzienności, postawia wiele pytań,  jednocześnie wskazując błędy, jakie popełniliśmy.

Każda gra może mieć inne cele i zalety, ale ogólnie rzecz biorąc, LARP stanowi unikalne i angażujące doświadczenie dla jego uczestników. Obecnie na rynku tylko kilka firm, stowarzyszeń (np. SPSS) oferuje tego typu naukę survivalu poprzez zabawę.  Z pewnością już wkrótce zdamy relacje z tego typu rozgrywek.

Zobacz przykładowy scenariusz survivalowy.

Wyposażenie survivalowe

Bez względu, jaki rodzaj kursu, szkolenia lub wydarzenia wybierzesz, niezbędne jest choćby minimalne wyposażenie. W tym celu warto zaopatrzyć się w spodnie, bluzę, kurtkę, czapkę oraz ponczo wojskowe (tarp).

 

 

Ofensywa Blog