Lasy zamknięte z powodu Koronawirusa!?

Niektóre portale informacyjne czerpiąc wiedzę z serwisów społecznościowych piszą o zakazach wejścia do lasów w celu przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa.Niestety, ale fake newsy mają dużą siłę rozprzestrzeniania się, niczym owiany złą sławą wirus. A może to upadek dziennikarstwa, i tylko pogoń za tanią sensacją powoduje, że młodzi stażem redaktorzy powielają takie niesprawdzone informacje. Trudno powiedzieć, co jest przyczyną.

AKTUALIZACJA (4 kwiecień) >> https://ofensywa-helikon.pl/tymczasowy-zakaz-wstepu-do-lasu/

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych informuje: Uspokajamy, w związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, w tym mediach społecznościowych, informacjami o zamykaniu lasów  Lasów Państwowych  informujemy, że są one nieprawdziwe. Wszystkie lasy w zarządzie RDLP w Katowicach, na terenie województw: Opolskiego, Śląskiego, Małopolskiego, Łódzkiego i Świętokrzyskiego są na dzień 21 marca 2020 r. dostępne dla mieszkańców.

Wyłączenie dwóch fragmentów Nadleśnictwa Rudziniec, podyktowane jest wyłącznie względami bezpieczeństwa. Po jesiennych silnych wiatrach i przejściu w lutym tego roku wichury „Julia” wciąż znajdują się tam miejsca z powalonymi lub uszkodzonymi drzewami. Po usunięciu drzew zagrażających bezpieczeństwu, również te lasy, będą dostępne dla mieszkańców.

Decyzja niektórych nadleśnictw, a szczególnie niemal wszystkich podlegających Małopolskiej Regionalnej Dyrekcji LP, odnośnie wprowadzenia powszechnego zakazu wstępu do lasu, została zakwestionowana przez Rzecznika Praw Obywatelskich. Twierdzi on bowiem, że wprowadzenie takiego zakazu ze względu na przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się COVID-19 jest “poza kompetencjami” dyrektorów. Więcej na stronie RPO: https://www.rpo.gov.pl/pl/content/zakaz-wchodzenia-do-lasu-rpo-pyta-o-podstawy-prawne-dyrektora-lasow-panstwowych

Jedno jest pewne, apelujemy, aby korzystać z lasu rozważnie, rezygnować z wypraw tam, gdzie jest dużo ludzi.

Mapka aktualnych okresowych zakazów wstępu do lasów państwowych jest widoczna na  mapie Banku Danych o Lasach>> https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/

 

 

 

Ofensywa Blog