WHO: lista leki awaria wybuch jądrowy 2023

2023: Leki na wypadek awarii jądrowych – WHO aktualizuje listę

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uaktualniła 27 stycznia 2023, po raz pierwszy od 2007 roku, listę leków i środków leczniczych, które zaleca w leczeniu narażenia na zagrożenia radiologiczne i jądrowe.

Zaktualizowana lista, która doradza narodom, jak gromadzić zapasy na wypadek awarii jądrowych i radiologicznych oraz nagłych wypadków (wybuchu bomby), została zawarta w nowym raporcie WHO odzwierciedlającym dane i badania dotyczące powiązanego leczenia, które pojawiły się w ostatniej dekadzie.

Maria Neira, dyrektor Departamentu Zdrowia Publicznego i Środowiska WHO, powiedziała, że ważne jest, aby narody i rządy miały “gotowe zapasy ratujących życie leków, które zmniejszą ryzyko i leczą obrażenia spowodowane promieniowaniem.”

Ludzie mogą być narażeni na promieniowanie

“W sytuacjach kryzysowych związanych z promieniowaniem ludzie mogą być narażeni na promieniowanie w dawkach od nieznacznych do zagrażających życiu” – powiedział Neira w oświadczeniu. “Rządy muszą udostępnić leczenie dla potrzebujących – szybko”.

Analitycy uważają, że jeśli Rosja zacznie tracić zajęte do tej pory obszary Donbasu lub Krymu, to może użyć broni masowego rażenia lub dokonać ataku terrorystycznego na ukraińskie elektrownie jądrowe, by doprowadzić do skażenia.

WHO mówi, że typowy zapas na wypadek zagrożenia promieniowaniem powinien zawierać stabilny jod, aby zmniejszyć ekspozycję tarczycy na radioaktywny jod; czynniki chelatujące, aby zredukować z organizmu radioaktywny cez, który może powstać podczas rozszczepienia jądra atomowego; oraz cytokiny, aby złagodzić uszkodzenia szpiku kostnego.

Lista odnotowuje kilka innych, które mogą leczyć infekcje, biegunkę, wymioty lub inne przyczyny uszkodzenia ciała i szkody wynikające z narażenia na promieniowanie. Wyszczególnia również rodzaje leków i chemikaliów, wyjaśniając, jak je przechowywać i zarządzać nimi oraz jak używać leków do leczenia w nagłych wypadkach.

Istnieje około 440 reaktorów jądrowych na całym świecie, a dziewięć krajów, w tym USA, są uważane za mocarstwa jądrowe.

Skutki promieniowania

Narażenie na promieniowanie może uszkodzić DNA i spowodować choroby układu krążenia lub raka. Narażenie na wysokie poziomy może prowadzić do ostrego zespołu popromiennego, powodując wymioty i nudności i potencjalnie prowadzi do śmierci.

WHO mówi, że kilka krajów nadal nie ma odpowiednich środków gotowości na wypadek zagrożenia promieniowaniem.

Mike Ryan, dyrektor wykonawczy WHO Health Emergencies Program, powiedział w oświadczeniu, że zaktualizowana lista będzie miała kluczowe znaczenie dla rządowej gotowości.

“Ta zaktualizowana lista leków krytycznych będzie istotnym narzędziem gotowości i gotowości dla naszych partnerów, aby zidentyfikować, zamówić, zmagazynować i dostarczyć skuteczne środki zaradcze w odpowiednim czasie do osób zagrożonych lub narażonych w tych wydarzeniach”, powiedział Ryan.

Putinowska wojna przeciwko Zachodowi

Dokument pojawia się, gdy Stefano Sannino, sekretarz generalny Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych Unii Europejskiej, ogłosił dziś, że Rosja przesunęła punkt ciężkości swojej inwazji na Ukrainę.

Przemawiając na konferencji prasowej w Tokio, powiedział, że Władimir Putin “przeszedł od koncepcji operacji specjalnej do koncepcji teraz wojny przeciwko NATO i Zachodowi”.

Bronił też niedawnej decyzji Niemiec i USA o wysłaniu na Ukrainę zaawansowanych czołgów.

UE nie szuka eskalacji działań wojennych, ale “jedynie daje możliwość ratowania życia i pozwala Ukraińcom bronić się przed tymi barbarzyńskimi atakami” – dodał Sannino.

Zachodni sojusznicy wysłali na Ukrainę około 150 czołgów, by zmniejszyć liczbę ofiar i pomóc w odtworzeniu kurczących się zapasów amunicji.

Kreml określił to jako dowód rosnącego “bezpośredniego zaangażowania” Stanów Zjednoczonych i Europy w 11-miesięczną wojnę, czemu obie strony zaprzeczają.

Źródło: thehill.com / WHO


Myślałeś już o budowie przydomowego schronu a może ewakuacja jest twoim planem B?

Ofensywa Blog