maskpol mapa kamuflaz wojsko polskie

Mapa oficjalnym nowym kamuflażem WP

Oficjalnie kamuflaż MAPA został zaprezentowany podczas Targów MSPO w Kielcach 2017 i 2018. Sorty mundurowe zostały wykonane przez polskiego producenta MASKPOL. Co ciekawe pierwotnie został pierwotnie zaprojektowany przez cywila (dr Maciej Dojlitko, z wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku), a nie jak do tej pory dedykowany ośrodek  Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej czy Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Aczkolwiek tam właśnie nowy kamuflaż był intensywnie badany. Licencje na wzór kupił MASKPOL.

Projekt kamuflażu “MAPA” otrzymał wyróżnienie w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2016”. Jego główną zaletą jest maksymalne dopasowane do terenów zielonych występujących w Polsce. Zatem maskuje on dużo lepiej niż stosowany do tej pory wzór Pantera, nie tylko na małych, ale i na dużych odległościach. MAPA została opracowana jako cyfrowy, 7 warstwowy (7 kolorów) system, gdzie każda z warstw odpowiada za inną funkcję. Kolory zostały dobrane na podstawie analizy ponad 9000 zdjęć polskich lasów, które zostały przeanalizowane pod kątem procentowego udziału roślinności a dla każdej z nich wyciągnięto szum kolorystyczny. MAPA naśladuje w ten sposób efekt percepcji przestrzennej szaty roślinnej.  W tym zakresie jego skuteczność można porównać do PenCott Wildwood.

Kamuflaż występuje w trzech wariantach:

  • MAPA A (wybarwienie bardzo kontrastowe, z wręcz seledynowym outlinem),
  • MAPA B (wersja stonowana prezentowana wszędzie, ale mniej skuteczna) oraz
  • wersja zimowa (biały i odcienie szarości).

Poniżej zdjęcia prezentowanych na targach wariantów kolorystycznych.

kamuflaz mapa warianty kolorystyczne

spodnie w kamuflażu mapaPrzy okazji przeprojektowano także sam mundur (bluzę i spodnie), aby bardziej dopasować do zapotrzebowania współczesnego żołnierza i wymagań pola walki. Dla przykładu spodnie mają doszyte wzmocnienia na kolanach (foto obok), ale nadal można włożyć wkłady piankowe. Zrezygnowano z dużych, tradycyjnych kieszeni cargo. Kieszenie zostały zmniejszone, otrzymały zamknięcia na zamki błyskawiczne kryte patkami o nowym kształcie. Mundur jest wykończony w technologii IRR redukującej wykrywalność przez noktowizory.

Jeśli wierzyć doniesieniom pierwsze sorty mundurowe w kamuflażu MAPA v2 zostają stopniowo wydawane dla żołnierzy zawodowych. Jest zatem szansa, że w kolejnych latach nastąpi całkowita wymiana umundurowania na nowy wzór. Będzie to pierwsza duża zmiana w stosowanym przez Wojsko Polskie kamuflażu od lat 90-tych. Patrząc na wzór jest on nie tylko skuteczny, ale prezentuje się bardzo nowocześnie.

Informacje techniczne na temat oryginalnego wzoru MAPA (pdf).

Ofensywa Blog