Mapa oficjalnym nowym kamuflażem WP?
Oficjalnie kamuflaż MAPA został zaprezentowany podczas Targów MSPO w Kielcach 2017 i 2018. Sorty mundurowe zostały wykonane przez polskiego producenta MASKPOL. Co ciekawe pierwotnie został pierwotnie zaprojektowany przez cywila (dr Maciej Dojlitko, z wydziału Architektury i Wzornictwa ASP w Gdańsku), a nie jak do tej pory dedykowany ośrodek Badawczo-Wdrożeniowym Służby Mundurowej czy Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej. Aczkolwiek tam właśnie nowy kamuflaż był intensywnie badany. Licencje na wzór kupił MASKPOL.
Projekt kamuflażu “MAPA” otrzymał wyróżnienie w konkursie „Innowacje dla Sił Zbrojnych RP 2016”.
System powstał z myślą o żołnierzach Wojska Obrony Terytorialnej (WOT), ale sam kamuflaż MAPA był też rozważany jako nowy wzór dla całych Sił Zbrojnych RP, gdzie mógłby zastąpić kamuflaż wz.93. Niestety kamuflaż MAPA do dziś nie został wdrożony jako oficjalny wzór maskujący Wojska Polskiego.
Jego główną zaletą jest maksymalne dopasowane do terenów zielonych występujących w Polsce. Zatem maskuje on dużo lepiej niż stosowany do tej pory wzór Pantera, nie tylko na małych, ale i na dużych odległościach. MAPA została opracowana jako cyfrowy, wielowarstwowy (6 kolorów) system, gdzie każda z warstw odpowiada za inną funkcję. Kolory zostały dobrane na podstawie analizy ponad 9000 zdjęć polskich lasów, które zostały przeanalizowane pod kątem procentowego udziału roślinności a dla każdej z nich wyciągnięto szum kolorystyczny. MAPA naśladuje w ten sposób efekt percepcji przestrzennej szaty roślinnej. W tym zakresie jego skuteczność można porównać do PenCott Wildwood.
Kamuflaż występuje w trzech wariantach:
- MAPA A (wybarwienie bardzo kontrastowe, z wręcz seledynowym outlinem),
- MAPA B (wersja stonowana prezentowana wszędzie, tzw. leśny) oraz
- wersja zimowa (biały i odcienie szarości).
Poniżej zdjęcia prezentowanych na targach wariantów kolorystycznych.
Najważniejsze cechy kamuflażu MAPA w podstawowym wariancie leśnym:
- Sześć kolorów tworzących warstwy przypominające poziomice na mapie
- Barwy zoptymalizowane do działań w lasach Europy Centralnej (w tym Polska)
- Zastosowanie iluzji trójwymiarowości oraz efektu anamorfozy
- Biomorficzne kształty upodabniające wzór do roślinności
- Elementy mocno kontrastowe prześwity światła i cienie
- Deformacja maskowanej sylwetki za pomocą makrowzoru
- Szum kolorystyczny odtworzony za pomocą mikrowzoru
Przy okazji przeprojektowano także sam mundur (bluzę i spodnie), aby bardziej dopasować do zapotrzebowania współczesnego żołnierza i wymagań pola walki. Dla przykładu spodnie mają doszyte wzmocnienia na kolanach (foto obok), ale nadal można włożyć wkłady piankowe. Zrezygnowano z dużych, tradycyjnych kieszeni cargo. Kieszenie zostały zmniejszone, otrzymały zamknięcia na zamki błyskawiczne kryte patkami o nowym kształcie. Mundur jest wykończony w technologii IRR redukującej wykrywalność przez noktowizory. Patrząc na wzór jest on nie tylko skuteczny, ale prezentuje się bardzo nowocześnie.
Niestety firma Maskpol nie potwierdza tych optymistycznych planów (doniesień), prawdopodobnie zatem będzie to kamuflaż TYLKO do użytku cywilnego oraz ew. jednostek specjalnych. Od końca maja 2021 dostępny jest w wybranych sklepach.
Informacje techniczne na temat oryginalnego wzoru MAPA (pdf).