Międzynarodowy Dzień Lasów 2022

Dziś obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Lasów, ustanowiony przez ONZ. Lasy (liściaste i iglaste) to droga do odnowy i dobrego samopoczucia.

Hasło tegorocznych obchodów brzmi: „Lasy a zrównoważona produkcja i konsumpcja”. Międzynarodowy Dzień Lasów ma na celu promowanie wiedzy na temat lasów i drzew, ich znaczenia oraz sposobów na ich ochronę. Każdego roku organizatorzy zachęcają: sadzenie drzew, organizowanie konkursów, wystaw oraz innych inicjatyw z tym związanych.

Polscy leśnicy od lat kierują się zasadami zrównoważonej gospodarki leśnej, czyli tak prowadzą prace w lesie, by z nich korzystając i pozyskując drewno nie uszczuplić jego zasobów oraz zachować funkcje przyrodnicze, gospodarcze i społeczne.

las to zdrowie

Zdrowotne działanie lasu

Polskie lasy iglaste są pełne olejków eterycznych. Najbardziej znany jest sosnowy, który działa bakteriobójczo, rozgrzewająco, wykrztuśnie, udrażnia drogi oddechowe, stymuluje pracę układu krążenia. Świerkowy natomiast wykazuje działanie antydepresyjne, uspokajające, przeciwwirusowe, tonizujące i wykrztuśne. Jodłowy działa intensywnie antyseptycznie.

Jony ujemne znajdujące się leśnym powietrzu działają orzeźwiająco i pobudzająco, zapewniając dobre samopoczucie. Spacery leśne mogą być skuteczne przy regeneracji sił mentalnych. Spędzanie czasu na łonie natury może zwiększać zdolność rozwiązywania problemów i podnieść naszą kreatywność.

Chcesz z rodziną (dziećmi) rozpocząć leśną przygodę i nie wiesz od czego zacząć? Myślę, że na początek polecam lekturę książki (poradnika dla rodziców): Leśny niezbędnik rodzinny (wyd. Bezdroża), który wprowadzi cię w zagadnienia biwakowania, hamakowania, leśnych zabaw, bushcraftu z elementami survivalu.

źródło: https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/miedzynarodowy-dzien-lasow-2022

Ofensywa Blog