Morakniv Eldris – cięty maluszek

Na rok 2016 szwedzka firma Mora przygotowała dwie nowości, wcześniej opisywany Garberg – oraz 2,2″ Eldris. Jest to niewielkich rozmiarów nożyk typu fixed, idealnie nadaje się jako neck-knife, czyli nóż na szyje. 

Ostrze o długości 58 mm zostało wykonane ze stali nierdzewnej o grubości 2mm, długość całkowita noża to jedynie 143mm (5,6″), przy wadze 80g.

noze-EldrisCo ciekawe rękojeść mimo takich rozmiarów jest wygodna,  gwarantuje mocny chwyt.  W jej górnej części znajduje się niewielki otwór przez który można przeciągnąć linkę (paracord) lub rzemień. Występuje aż w 5 wariantów kolorystycznych (zielony, żółty, czerwony, niebieski i czarny) – czyli każdy znajdzie twój kolor.

Dzięki ostrej górnej krawędzi nóż może służyć  do krzesania iskier z krzesiwa. Ponoć ma być dołączone także małe krzesiwko. W komplecie praktyczna pochwa z tworzywa, także w pięciu kolorach. Dzięki profilowanej budowie dobrze trzyma nóż, zaś otwór odprowadza wodę i wilgoć.

Zastosowanie

Dla wielu osób będzie to uniwersalny dodatkowy nóż typu outdoor (terenowy) lub EDC, który sprawdzi się w takich aktywnościach jak turystyka, wędkarstwo, łowiectwo i bushcraft. Poleca go również sam Johan Skullman – ekspert od survivalu ze szwedzkich Sił Zbrojnych. Znany także z dwóch książek  ”Soldat I fält” (Soldiers in the Field) oraz ”Vintersoldaten” (Winter Soldier).  Z uwagi na jego wielkość spokojnie może służyć jako Neck Knife, czyli nóż do powieszenia na szyi.  W terenie sprawdza się, ale głównie do drobnych prac. Z pewnością może zastąpić scyzoryk, gdyż jest od niego mocniejszy.

Cena w Polsce

Dodaję, iż nóż trafił już na polski rynek. Występuje w dwóch wariantach cenowych 95 zł i 145 zł. Ten droższy w zestawie ma małe krzesiwo pozwalające rozpalić ogień oraz dodatek do pochwy, który umożliwia zawieszenie Eldrisa na szyi.

Mora Eldris - droższy model

Mora Eldris – droższy zestaw

Recenzja video

Zachęcamy obejrzeć recenzje (j.ang) :

Pobierz dokument z opisem produktu (j.angielski) –> Morakniv_Eldris Folder (PDF)

noz-Eldris-kolory-2016-nowosc

 

Ofensywa Blog