Morakniv Kansbol – oliwkowy wojownik

Morakniv Kansbol  – to nowa na rok 2016  propozycja noża ogólnego przeznaczenia. Dla wielu będzie idealnym narzędziem podczas wyprawy do lasu, na polowanie lub szkolenia survivalowe, busfcraftowe, jak i taktyczne.

Zastosowana klinga bardzo przypomina tą znaną z modelu Mora 2000/ Mora Bushcraft. Zastosowano stal nierdzewną Sandvik (12C27), grubość ostrza 2,5 mm, a długość ostrza 108 mm. Klasyczny szlif skandynawski został nieznacznie zmodyfikowany. Przednią części głowni sfazowano, a szlif zmniejszono. Powoduje to, że takim nożem łatwiej jest ciąć oraz oprawiać ryby. Górna krawędź jest ostra, także można krzesać nią iskry za pomocą krzesiwa. Cieszy nas ten fakt, że nie trzeba już ręcznie spiłowywać krawędzi i zadbał o to już szwedzki producent. Nóż Kansbol został zaprojektowany jako uniwersalny nóż outdoorowy, z powodzeniem sprawdzi się w pracach wymagających większego narzędzia.

Rękojeść noża

Rękojeść z mocno teksturowanego tworzywa i pokryta gumą, co zapewnia komfort i pewność chwytu nawet w sytuacji, gdy dłoń jest mokra lub zabrudzona. W górnej części znajduje się mały otwór przez który można przewlec linkę (paracord).

Uniwersalna pochwa

uchwytW komplecie praktyczna jedno lub dwu częściowa pochwa z tworzywa (dwa warianty, różna cena). Nóż można nosić nie tylko przy pasku, ale także na szelkach plecaka, dzięki zastosowaniu systemu Multi-Mount, podobnie jak to robią operatorzy sił specjalnych (żołnierze). Dzięki specyficznej budowie pochwy właściwej  i otworowi odprowadzającemu można do niej bez obaw włożyć nóż mokry.

Dostępność

Nie znamy jeszcze polskiej ceny produktu, ale powinna być akceptowalna nawet na polską kieszeń. Z oficjalnych źródeł można wyczytać, że sugerowana cena detaliczna to 35 euro za nóż standardową pochwą z uchwytem do paska spodni, oraz aż 50 euro za wersje Multi-Mount. Na dzień dzisiejszy nie wiemy także kiedy pojawią się u polskiego dystrybutora. Przedstawiciel z targów IWA OutdoorClassics 2016 zapewnił, że powinny być dostępne do września 2016 (tak już są w sprzedaży!). Z pewnością damy znać w  osobnym wpisie, a także zaktualizujemy te dotyczące noży Mora.

Recenzja video

Podsumowanie

Noże Mora są w całości wykonane w Szwecji, co zapewnia najwyższe standardy jakości wykonania. Przypuszczamy, że tegoroczny model Kansbol, podobnie jak to było z Mora 2000 oraz serią Bushcraft będzie wartym uwagi nożem survivalowo-bushcraftowym. Jak podkreśla producent z Morakniv Kansbol jako częścią twojego wyposażenia, będziesz gotowy na każde wyzwanie, niezależnie od charakteru jakie ono może przynieść. Noże, ostrzałki, książki, odzież i sprzęt przydatny do uprawiania survivalu/bushcraftu znajdziesz na : http://ofensywa.eu

 

 

 

Ofensywa Blog