Najgorszy kamuflaż dla munduru
Zadaniem munduru formacji wojskowych, jak i cywilnego myśliwego – jest nie tylko ochrona termiczna osoby, która go nosi, ale również spowodowanie, aby od pewnej odgległóści stał się on “niewidzialny”. Stąd też rozwijanie koncepcji kamuflażu praktycznie od zakończenia I wojny światowej. Bowiem bardzo szybko spostrzeżono, że od munduru w jednolitym kolorze lepiej kamufluje rozmywający sylwetkę układ różnokolorowych plam.
Tu od razu pojawia się refleksja. Faktycznie wszystkie munduru w jednolitym kolorze np. oliwkowy, khaki, czy też czarnym – powodują , że człowiek ubrany w taki zestaw staje się wyraźnym , jednolitym obiektem na ogół zróżnicowanym kolorystycznie tle. O ile kolory można przybrudzić w terenie, czy też mokre stają się ciemniejsze, to o tyle z jednolitym czarnym już praktycznie nic nie da się zrobić.
Wojsko eksperymentowało z różnymi wzorami i kolorami. Stworzono nawet “uniwersalny” wzór kamuflażu, nazwany Universal Camouflage Pattern (UCP). Który jednak ostatecznie jest stopniowo zastępowany przez kamuflaż typu MultiCam.
Najgorszy kamuflaż
Miano najgorszego kamuflażu przypada takiemu, który jest używany poza terenem dla którego został stworzony. Poza tym nawet najlepszy kamuflaż można “zepsuć” stosując dodatki, oporządzenie w kontrastowym kolorze.