Nocleg na dziko w Lasach Państwowych

Drobna, ale wielka zmiana dla fanów przyrody, outdooru. Za tydzień rusza pilotażowy, roczny program Lasów Państwowych dla fanów bushcraft i survival. Leśnicy wyznaczyli 43 specjalne obszary (razem 65 tys. ha), gdzie będzie można legalnie np. nocować na dziko w dowolnym miejscu w lesie.

Już 21 listopada 2019 ruszy pilotażowy program w kilkunastu regionach Polski .

Społeczność związana z bushcraftem i survivalem, czyli nietypowymi formami aktywności terenowej, nastawionymi na bliski kontakt z naturą, minimalizm, samowystarczalność i długie przebywanie w lesie, liczy w Polsce ponad 40 tys. osób i szybko rośnie. Jej członków z leśnikami łączy bardzo wiele, m.in. świadomość znaczenia głębokiego kontaktu z naturą dla naszego zdrowia, znajomość praw rządzących przyrodą.

Mimo to  idea „włóczenia się w dziczy” stanowi wyzwanie dla Lasów Państwowych jako zarządcy większości terenów leśnych w kraju. Dla przykładu, ustawa o lasach z 1991 r. w art. 30 zabrania biwakowania poza miejscami wyznaczonymi przez właściciela lasu lub nadleśniczego. Niestety, brak jest jasnej definicji „biwakowania”.

Najważniejsze, że w granicach tych obszarów będzie można biwakować w dowolnym miejscu w grupie do czterech osób i nie dłużej niż dwie noce z rzędu bez zgody nadleśnictwa (wystarczy je tylko uprzedzić o tym zamiarze pocztą elektroniczną). Biwakujący będą musieli potem przywrócić miejsce do stanu wyjściowego, przed wszystkim posprzątać po sobie – zgodnie z zasadą leave no trace (z ang. nie zostawiaj po sobie śladów, ogranicz ślady).

Użytkowników obszarów pilotażowych nadal obowiązuje, jak wszystkich innych, zakaz używania otwartego ognia w lesie. Skala zagrożenia pożarowego w lasach niestety nie pozwala tu na kompromis ze względów bezpieczeństwa.

 

Więcej / Źródło: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/latwiej-zanocujesz-na-dziko-w-lasach-panstwowych

 

 

Ofensywa Blog