podziemny garaż jako schron

Norwegia ma schrony “tylko” dla połowy populacji

W Norwegii mają miejsce w schronach tylko dla połowy mieszkańców. Teraz DSB będzie myśleć kreatywnie, aby szukać nowych sposobów szukania schronienia dla pozostałej reszty w przypadku wojny.

Tunel, metro, podziemny garaż czy parking w centrum handlowym mogą być miejscem, w którym obywatel będzie szukał schronienia w przyszłości.

Według Dyrekcji ds. Ochrony Ludności i Planowania Kryzysowego (DSB) suma modernizacji obecnych schronu wyniesie miliard. Aktualnie Norwegia ma około 20 tys. schronów, w których może przebywać nieco ponad 2,5 miliona osób. Niestety niektóre z nich są w złym stanie technicznym. Dla porównania Szwecja ma 65 tys. schronów – na 10 mln mieszkańców w schronach jest miejsce dla 7 milionów osób. Statystycznie przekracza to więc z dużą rezerwą ilość miejsc dla osób w miastach. Ponadto każdy mieszkaniec kilka lat temu dostał obszerną broszurę na czas wojny i kryzysu – są tam przedstawione m.in.  sygnały dźwiękowe które informują, że kraj jest pod atakiem bądź wystąpiła inna niebezpieczna okoliczność.

Teraz dyrekcja DSB przyjrzy się alternatywom dla schronów.

– Nazywamy to bezpiecznym miejscem pobytu. Wtedy to niekoniecznie tylko w górach są dzisiaj schrony, ale równie dobrze może to być w budynkach o bardzo grubych ścianach, które ma wiele budynków. Może być w metrze, w tunelach i tak dalej. Nadszedł czas, aby spojrzeć na to kreatywnie, a za razem praktycznie.

Zimna wojna zakończyła przygotowania

Robią to w imieniu rządu. Który od 1998 roku zaprzestał budowy nowych schronów na skutek działań politycznych (koniec zimnej wojny). Dzisiejsze schrony można posunąć dalej, ale dodatkowo rozważane są inne alternatywy.  Według   ekspertów ds. gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych może to zapewnić korzyści zarówno finansowe, jak i pod względem wydajności.  Zaletą tych nowych, bezpiecznych lokalizacji, o których myślimy są oszczędności. Po prostu dostajemy więcej za nasze pieniądze.

Garaż jako schron

Wskazuje, że obecnie powstaje kilka nowych budynków mieszkalnych z podziemnymi garażami. Jeśli poczynisz przygotowania, aby mogły nas chronić w razie wojny, możesz na tym zaoszczędzić sporo pieniędzy. Kolejną zaletą jest oczywiście to, że dostajemy lepszą pojemność, która zbliża się do miejsca zamieszkania. Łatwiej będzie je znaleźć, kiedy zawyją syreny alarmowe.

Według DSB wszystkie nowe budynki o powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych muszą zapewniać schronienie, ale praktycznie wszyscy wnioskodawcy otrzymują dziś dyspensę. W ciągu ostatnich 20 lat z budowy schronów zwolniono około 400 nowych budynków.

Wstępny projekt DSB dotyczący schronów musi zostać ukończony przed końcem roku 2022. To są trudne rzeczy, na wiele rzeczy się tutaj przyjrzymy. Potem będziemy nad tym pracować w 2023 roku. Dobrą rzeczą jest to, że zainteresowanie jest bardzo duże, że gminy są tym zainteresowane, to ważne, mówi Aarsæter w DSB.

Wiele osób niepokoiło się ostatnio gotowością na wypadek sytuacji kryzysowych w Norwegii. Na szczęście w Norwegii istnieje duży solidny system po stronie kryzysowej dla ludności i  kraju. Więc nie jest konieczne, abyśmy myśleli o planach ewakuacji i planach schronów.

źródło: nrk.no

Ofensywa Blog