Nowość w Polsce – noże Lindbloms

Noże szwedzkie w Polsce na ogół kojarzone były tylko z trzema producentami Mora Knives, Hultafors oraz EKA,  do tej ekipy dołączył Lindbloms Knivar. W swojej ofercie mają kilka modeli noży różnego przeznaczenia. Do celów tursytycznych, survivalowych, bądź bushcraftowych najbardziej odpowiednie będą następujące modele noży ze stałą głownią:

  • 6000 Force (niebieski) – stal nierdzewna
  • 5000 Craftsman (niebieski) – stal nierdzewna
  • 5005 Top Line (czarno-niebieski) – stal nierdzewna
  • 5100 (czerwony) – stal węglowa
  • 5105 Top Line (czarno-czerwony) – stal węglowa
  • 4000 Fish-/hunting  (oliwka) – stal nierdzewna

Na potrzeby własne nabyłem model 5000 nazwany dumnie Craftsman’s knife, wykonany ze stali nierdzewnej (patrz zdjęcie tytułowe). Od modelu 5005 różni go tylko kolor. A oto kilka technicznych detali związanych z budową noża.

Długość całkowita: 230 mm

Rękojeść:   potrójnie gumowana dla pewniejszego uchwytu. Dodatkowo palec wskazujący chroniony jest przez wystający plastikowy jelec. Faktycznie trzyma się pewnie, bez względy czy masz typową dłoń, czy też nieco większą. Została odpowiednio wyprofilowana z antypoślizgowej gumy, co pozwoli Ci pewnie posługiwać się ostrzem w każdych warunkach.

Klinga: wykonana ze stali nierdzewnej, utwardzonej na 57-59 HRC.
Rodzaj ostrza: clip point plain, szlif skandynawski.
Długość klingi: 115 mm
Grubość grzbietu klingi: 2,8 mm

Pochwa: W komplecie plastikowa (czarna) pochewka z możliwością zaczepienia do paska czy plecaka. Pochwa trzyma nóż całkiem przyzwoicie, szansa na to że sam wypadnie jest niewielka, aczkolwiek moim zdaniem spód powinien być bardziej spłaszczony, aby uniknąć poziomych ruchów ostrza. Oczywiście posiada otwór odpływowy. Jeśli chodzi o design (wygląd) to nowe modele noży Mora jednak mają ładniejsze i bardziej praktyczne pochewki.

Z czym porównać?

Jeśli miałbym ten model porównać do innych noży z tej półki cenowej, to przypomina mi on nóż Mora COMPANION,  tyle że Lindbloms 5000 (5005) posiada o 6mm dłuższe ostrze.

Modele 4000 i 6000

Moim zdaniem bardziej zawadiacko prezentuje się model 4000 (zielony) oraz 6000 (granatowy). Oba noże cechują się 2,5 mm grubością oraz 115 mm długością ostrza, zahartowane do HRC 58-60 (stal nierdzewna). Model 4000 posiada na grzbiecie klingi piłkę, prawdopodobnie do skrobania ryb.

noze-lindbloms-polska

Podsumowanie

Niewątpliwą zaletą jest bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Myślę, że śmiało w/w modele mogę polecić osobom szukającym dobrego, lecz niedrogiego narzędzia, które starczy im na kilka lat. Jeśli chcesz używać inny nóż niż popularna Mora, ale nadal w ekonomicznej cenie, sięgnij po noże Lindbloms.

 

Ofensywa Blog