Obrona cywilna - magazyny żywności 2024 Polska

Obrona cywilna – magazyny żywności na 7 dni

W gminach i powiatach powstać będą musiały magazyny żywności, które będą w stanie zapewnić wyżywienie wszystkich Polaków na 7 dni. To jeden z zapisów, jaki znalazł się w projekcie ustawy o obronie cywilnej. W samorządach już dziś z niepokojem patrzą na te przepisy i zastanawiają się, skąd wziąć i za co utrzymać tak wielką liczbę magazynów.

Znaczącą rolę w całym systemie Obrony Cywilnej (OC) przypisano samorządom, które mają za zadanie wypełnić kilka znaczących ról, między innymi zadbanie o to, aby ludzie, którzy nie mają własnych zapasów żywności mogli otrzymać posiłek przez okres 7 dni od wystąpienia kryzysu (na wypadek “W”).

Magazyny żywności i wody | OC

Artykuł 27 projektu (z lipca 2024) zakłada bowiem, że Terytorialne organy ochrony ludności tworzą i utrzymują zasoby ochrony ludności, niezbędne do udzielania pomocy doraźnej i pomocy humanitarnej, w szczególności zapasy wody i środki do jej magazynowania, transportu i uzdatniania, zapasowe źródła energii i paliwa, odzież, zapasy żywności, środki sanitarne i medyczne oraz stacjonarne i mobilne tymczasowe miejsca pobytu. Podmioty ochrony ludności utrzymują zasoby ochrony ludności niezbędne do wykonania nałożonych na nie zadań ochrony ludności i obrony cywilnej.

Wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz wojewoda, zapewniają zasoby ochrony ludności niezbędne do wykonywania przez co najmniej 7 dni trwania zagrożenia zadań ochrony ludności i obrony cywilnej w zakresie:

  • 1)     zapewnienia dostępu do wody i żywności;
  • 2)     dostępu do produktów leczniczych i udzielania pomocy medycznej;
  • 3)     realizacji zadań ratowniczych;
  • 4)     ostrzegania, alarmowania i powiadamiania ludności;
  • 5)     zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego;
  • 6)     zapewnienia łączności z organami ochrony ludności i podmiotami ochrony ludności;
  • 7)     funkcjonowania obiektów zbiorowej ochrony.

Zadanie wykonuje się w szczególności przez zapewnienie dostępu do zasobów ochrony ludności, utrzymanie i uzupełnianie oraz tworzenie magazynów zasobów ochrony ludności, w tym magazynów przeciwpowodziowych, lub przez zawieranie umów pozwalających zapewnić niezbędne zasoby ochrony ludności.

Oznacza to nie tylko przygotowanie pomocy medycznej, właściwej komunikacji, ale też zapewnienie wody i żywności na cały tydzień dla ludności z danego obszaru. Problem w tym,  że obecnie bez pieniędzy (z budżetu) nie da się utworzyć takich magazynów dla celów obrony cywilnej. Na szczęście w projekt ustawy założono środki pieniężne dla systemu obrony cywilnej. Na ten cel ma być wydawanych rocznie 0,3 procent PKB, będą to kwoty rzędu 20-30 miliardów złotych. 

Wojna rosyjsko-ukraińska dała impuls do odmrożenia europejskiej obrony cywilnej, jak i produkcji obronnej. Ponownie pobudziły dyskusję o tym, na ile Europa, w tym Polska jest gotowa do konfrontacji zbrojnej z krajami nieprzyjaznymi. Preppersi jednak nie czekają z założonymi rękami i sami dbają, aby mieć zasoby na tydzień, miesiąc, albo dłużej. Jak się przygotować (poradnik).

 

Ofensywa Blog