Off-grid czy on-grid czyli energia elektryczna ze słońca

Instalacje fotowoltaiczne możemy podzielić na dwa podstawowe typy: zintegrowane z siecią elektryczną (on-grid), oraz pracujące na sieć wydzieloną (off-grid). To drugie rozwiązanie gwarantuje niezależność (autonomiczność) od sieci elektroenergetycznej.

System off-grid jest głównie stosowany w domkach letniskowych/górskich, jachtach lub przez tych, którzy chcą być całkowicie niezależni od dostawców energii elektrycznej (preppersi).  Tego typu zestawy fotowoltaiczne, oprócz typowych elementów wymagają użycia regulatora ładowania oraz banku akumulatorów.  Oczywiście system ten może pracować we współpracy z energią z sieci obniżając jej zużycie, jak też w pełni autonomicznie. Pozwala na całoroczne wytworzenie, gromadzenie oraz dystrybucje energii elektrycznej w żądanym obszarze (budynek, zabudowania gospodarcze, czy też najbliższa okolica).

Dla kogo

O ile zrobienie zapasów żywności, lekarstw oraz wody jest możliwe na czas katastrofy czy anomalii pogodowych, o tyle energii elektrycznej niestety nie kupimy na zapas. Oczywiście nie licząc power-banków. Faktycznie w sytuacji awarii sieci energetycznej lub tzw. Black-out – posiadacze instalacji typu off-grid nadal mogą cieszyć się elektrycznością w domu. Osoby dbające o środowisko (ekologia) oraz przygotowujące się na katastrofy naturalne powinny rozważyć tego typu instalacje.

Zasada działania

Zasada działania polega na bieżącym zużywaniu energii wyprodukowanej przez moduły fotowoltaiczne (panele słoneczne) lub też na jej magazynowaniu w akumulatorach (bank akumulatorów). Akumulator umożliwia magazynowanie energii, gdy ilość produkowanej przez moduły fotowoltaiczne energii jest większa od bieżącego zużycia (sezon letni) oraz wykorzystywanie jej, gdy wytwarzana przez generator energia jest mniejsza niż bieżące zużycie. Podłączenie instalacji do wewnętrznej sieci elektrycznej umożliwia inwerter, który konwertuje prąd stały na prąd zmienny umożliwiając zasilanie popularnych urządzeń elektrycznych. System może dostarczać energię w postaci:

  • prądu stałego w przedziałach 12,V 24V i 48V;
  • prądu przemiennego 230V.

 

Ofensywa Blog