Ponad 300 mln sztuk broni w rękach prywatnych

W USA prywatnych rękach jest, według szacunków, prawie  340 mln sztuk broni. Tydzień temu, w tzw. czarny piątek, czyli tradycyjny dzień zakupów po święcie dziękczynienia, padł rekord – tego jednego dnia Amerykanie kupili blisko 185 tys. sztuk broni. Naboje można kupić nawet przez internet w pakietach po tysiąc sztuk amunicji. Zdaniem Narodowego Stowarzyszenia Strzeleckiego (ang. skrót NRA) obywatele muszą mieć swobodny dostęp do broni, co zresztą gwarantuje im druga poprawka do amerykańskiej konstytucji.

W prywatnych rękach polaków broni jest bardzo mało, przyjmuje się, że broń palną posiada statystycznie 1 osoba na 100.  W 2014 roku ponad 340 tys. Polaków posiadało pozwolenie na używanie broni i co roku ta liczba zwiększa się o blisko 5-10 tys.

W Polsce od 2004 roku mamy możliwość , bez potrzeby zezwoleń, do broni palnej rozdzielnego ładowania powstałej przed 1885 rokiem lub jej współczesnych replik. Niestety aktualne ustawodawstwo unijne dąży do ograniczenia dostępności broni, co niestety nie wpływa na ilość broni posiadanej przez terrorystów lub przestępców.

Ofensywa Blog