Poprawki do ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej, 2024
Projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej (OC) został ponownie skierowany do sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych. Swoje poprawki zgłosili posłowie wszystkich partii. Omawiany projekt ustawy jest niezwykle ważny, ale nie do końca spełnia oczekiwania. Nowa regulacja jest wciąż nieprecyzyjna i wprowadza wiele procedur, które mogą być “martwym prawem”. Parlamentarzyści apelowali m.in. kwestie finansowania, o szybką budowę schronów, okresowe (coroczne) ćwiczenia z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej, możliwość ewakuacji ludności w sytuacjach zagrożenia przed ogłoszeniem stanu nadzwyczajnego oraz rządowe sprawozdanie wykonania ustawy co dwa lata. Wśród nich zarówno poprawki legislacyjne, porządkowe, jak i merytoryczne.
Regulacje prawne wpisane w ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej jeżeli maja faktycznie doprowadzenie do poprawy bezpieczeństwa Polaków wymagają częstych i regularnych ćwiczeń. Ostatnia powódź w południowo zachodniej Polsce pokazała, ze jednym z głównych problemów jest brak wiedzy jak poszczególne organy państwa maja zachować się w sytuacji kryzysowej.
Konstrukcja systemu ochrony ludności zostanie oparta m.in. na strukturach PSP, OSP, Państwowego Ratownictwa Medycznego i Systemu Powiadamiania Ratunkowego. Na poziomie centralnym system ochrony ludności będzie koordynował szefa MSWiA, który będzie wspierany przez Rządowy Zespół Ochrony Ludności.