trauma - katastrofa - survival

Radzenie sobie z traumą po zdarzeniu survivalowym

Jeśli uczestniczyłeś w traumatycznym wydarzeniu, takim jak katastrofa, atak terrorystyczny lub inny poważny incydent, oto kilka wskazówek jak sobie z tym poradzić.

W bezpośrednim następstwie incydentu niektóre rzeczy, które mogą pomóc, obejmują:

  • dzielenie się swoimi uczuciami z kimś, z kim czujesz się komfortowo (przyjaciele, rodzina, współpracownicy)
  • mówienie we własnym tempie i tyle, ile uważasz za przydatne
  • gotowość do wysłuchania innych osób, które mogą potrzebować porozmawiać o tym, jak się czują
  • proszenie o emocjonalne i praktyczne wsparcie przyjaciół, członków rodziny, społeczności lub ośrodka religijnego
  • próba spędzenia czasu na robieniu czegoś, co sprawia ci przyjemność i co czujesz się dobrze
  • próba powrotu do codziennych rutynowych czynności i nawyków – mogą one być pocieszające i pomóc ci poczuć się mniej beznadziejnie.
  • znajdź czas, aby udać się do miejsca, w którym czujesz się bezpiecznie i spokojnie przeanalizować to, co się stało. Nie zmuszaj się do tego, jeśli uczucia są w tej chwili zbyt silne.

Jeśli doświadczenia i uczucia utrzymują się dłużej niż 2-4 tygodnie, warto porozmawiać z lekarzem rodzinnym lub rozważyć konsultacje z psychologiem.

Wszyscy potrzebujemy dobrego zdrowia psychicznego i dobrego samopoczucia – jest to niezbędne do prowadzenia szczęśliwego i zdrowego życia i może pomóc nam lepiej spać, czuć się lepiej, robić rzeczy, które chcemy robić i mieć bardziej pozytywne relacje. Może również pomóc nam radzić sobie z trudnymi chwilami w przyszłości.

Ponadto, jeśli dziecko było świadkiem lub doświadczyło traumatycznego wydarzenia, jest to całkiem naturalne, że jest zestresowane. Może być bardzo zdenerwowane i/lub przestraszone.

Źródło:  prepare.campaign.gov.uk

Jakie są obowiązki ocalałych? Czy przetrwanie może być formą zemsty? To co jest wina ocalałego? O tym i nie tylko dowiesz się z najnowszego poradnika “Niezbędnik survivalowy“.

Ofensywa Blog