rosyjskie schrony przenosne

Rosja – produkcja przenośnych schronów KUB-M

Rosja rozpoczęła masową produkcję mobilnych schronów przeciwbombowych, które są teoretycznie w stanie wytrzymać fale uderzeniowe, promieniowanie i ataki konwencjonalne, zapewniając ochronę do 48 godzin.

Jak rosjanie zachwalają „KUB-M”

„Przenośne schrony to wielofunkcyjne konstrukcje zapewniające ochronę przed różnymi zagrożeniami, w tym klęskami żywiołowymi i zdarzeniami spowodowanymi przez człowieka. Innowacyjna powłoka schronu „KUB-M” jest w stanie ochronić grupę 54 osób przed lekkim promieniowaniem wybuchu jądrowego, a także przed skażeniem radiacyjnym terenu przez 48 godzin oraz innymi zagrożeniami, takimi jak: eksplozje i odłamki broni konwencjonalnej, spadające odłamki budynków, niebezpieczne chemikalia i pożary.” – twierdzą rosyjscy specjaliści. Można go łatwo przetransportować na ciężarówce i podłączyć do sieci wodociągowej, a także rozmieścić w rozległej północnej wiecznej zmarzlinie Rosji – czyli de facto tam, gdzie nikt nie będzie ich atakował ;]

Kub-M

„KUB-M” wygląda jak wzmocniony kontener transportowy i składa się z dwóch modułów – pokoju dla grupy osób i bloku technicznego. W razie potrzeby można dodać więcej modułów, powiedział instytut. Moim zdaniem owszem w przypadku niektórych klęsk żywiołowych będą one skuteczne. Ale mam duże wątpliwości jeśli chodzi o realną ochronę przed ostrzałem w bliskiej odległości czy wybuchem jądrowym. Jak to mówią, papier wszystko przyjmie, ale człowiek już nie. Ot rosyjska myśl techniczna. Nie ukrywam, że schrony z morskich kontenerów transportowych to nie jest nowy pomysł. Były one z różnymi modyfikacjami wykorzystywane przez wojska NATO na misjach w Iraku czy Afganistanie, ale wtedy ich boki były obsypane lub obłożone workami z piaskiem.

Zaawansowana wersja (pełna konfiguracja) vs Realna ochrona

Początkowo cała idea Kub-M polegała na stworzeniu modułowego, gotowego do użycia schronienia, wykonanego z dwóch standardowych kontenerów intermodalnych. Jeden z nich może pomieścić mocno ściśnięte 54 osoby, a drugi jest modułem użytkowym z toaletami, jednostkami filtrującymi i generatorem diesla. Deklarowana autonomia schronu wynosi 48 godzin. Oba kontenery są hermetyczne. Ochronę przed falami uderzeniowymi i promieniowaniem zapewniają betonowe bloki o wymiarach co najmniej 400 x 600 mm, które muszą być zainstalowane wokół pojemników z 10-centymetrową szczeliną wypełnioną piaskiem.

Kub-M-pelna-konfiguracja schronu

Jednak z jakiegoś powodu zdjęcia z rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych pokazują, że schrony w stanie całkowicie zmontowanym nie są całkowicie pokryte tymi betonowymi blokami.Przy tak dużych lukach schron nie może chronić ludzi przed falą uderzeniową, gruzem lub promieniowaniem. Pojawiają się również pytania dotyczące ochrony w obszarze drzwi, które nie są dodatkowe chronione (!) oraz szczelności połączenia między dwoma modułami.

Rozwój Kub-M został przeprowadzony przez VNII GOChS, instytucję badawczo-rozwojową rosyjskiego Ministerstwa Sytuacji Nadzwyczajnych. Prace zakończono w 2017 roku, ale nikt nie wykazał zainteresowania skalowaniem produkcji, przynajmniej do niedawna.

Nie powiązano tego medialnego posunięcia z żadnym obecnym kryzysem, choć ogłoszenie nastąpiło kilka dni po tym, jak administracja prezydenta USA Joe Bidena zgodziła się zezwolić Ukrainie na wystrzelenie amerykańskich pocisków dalekiego zasięgu w głąb Rosji – decyzja, którą Kreml uznał za lekkomyślną i która pociągnie za sobą odpowiedź Moskwy. Prezydent Władimir Putin zatwierdził we wtorek 19 listopada nową oficjalną doktrynę, która obniżyła próg użycia broni jądrowej przez Rosję.

Obecnie rosyjskie media państwowe ogłaszają rozpoczęcie masowej produkcji, z nieuniknionym zawłaszczeniem regionalnych budżetów lokalnych. W końcu cena takiego „skutecznego” schronu przeciwbombowego wynosi 38 milionów rubli, co w przybliżeniu odpowiada 380 000 USD, nie wspominając o kosztach transportu, instalacji i kosztach operacyjnych.

Dlatego nie powinno dziwić, że Rosja wyrzuci miliony prosto z budżetu na zakup i rozmieszczenie takich budynków ochronnych. Co więcej, modułowa konstrukcja i przenośność produktu dają rosyjskim urzędnikom szansę na stworzenie prawdziwych mobilnych „wiosek potiomkinowskich”, z zaledwie kilkoma takimi Kub-M wędrującymi i pojawiającymi się w wielu miejscach w całym kraju, aby stworzyć wrażenie obfitości schronów dla lokalnych mediów i złowieszczych „przygotowań do III wojny światowej” dla zagranicznych obserwatorów.

Źródło:  en.defence-ua.com

Powiązane: Schron przydomowy. Jak zbudować i wyposażyć  schron

Ofensywa Blog