śnieżne bractwo netflix

“Śnieżne bractwo” (Netflix) – film – survival w Andach, 2023

“Śnieżne bractwo” (ang. Society of the snow) to film wyprodukowany przez Netflix, który powstał na kanwie prawdziwej historii, tragicznego wypadku lotniczego, który miał miejsce 28 listopada 2016 roku. Uwaga spoilery.

Katastrofa w Andach: 72 dni zimowego piekła

Samolot pasażerski linii lotniczych LaMia, którym podróżowała drużyna piłkarska Chapecoense z Brazylii, rozbił się w górach Andów w Kolumbii. W wyniku tej katastrofy zginęło wiele osób, w tym większość członków drużyny Chapecoense. Drużyna Chapecoense podróżowała do Medellin w Kolumbii, aby rozegrać pierwszy mecz finału Copa Sudamericana, turnieju piłkarskiego dla drużyn z Ameryki Południowej. Samolot linii LaMia, którym podróżowali, nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć do celu, i w rezultacie rozbił się w górach, zaledwie “kilka” kilometrów od lotniska w Medellin. W katastrofie zginęło 71 osób, a tylko sześć osób przeżyło.  Początkowo liczyli na szybką pomoc, jednak z każdym kolejnym dniem tracili nadzieję na ratunek. Przeżyć próbuje pozostała grupa pasażerów, którzy zostali zdani na własne siły w walce o przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

Wśród ofiar było 19 zawodników Chapecoense, a także członkowie sztabu, dziennikarze oraz członkowie załogi samolotu. To wydarzenie wywołało ogromny smutek i żal wśród miłośników piłki nożnej na całym świecie.

Wymuszony kanibalizm

By przeżyć, musieli z czasem zmienić się w kanibali. Ich samolotowe “racje żywnościowe” były niewystarczające, aby przeżyć w mrozie tyle tygodni. Początkowe wątpliwości ustąpiły miejsca chęci przetrwania. Za wszelką cenę. Mieli tylko jeden wybór.Ich jedynym źródłem pożywienia staje się ciało zmarłych pasażerów. Film ukazuje walkę o życie, ducha współpracy oraz wewnętrzną determinację, która pomaga im przetrwać w tych niewyobrażalnie trudnych okolicznościach. Film opowiada zarówno o fizycznej walce o przetrwanie, jak i o psychologicznych aspektach takiej sytuacji. Bohaterowie muszą zmagać się z dylematem moralnym i etycznym, jakim jest decyzja o konieczności spożycia ciał zmarłych w celu przetrwania.

Z biegiem czasu stają przed wyborem – zginąć na miejscu lub podjąć desperacką próbę dotarcia do cywilizacji, aby wezwać pomoc. Przygotują improwizowany sprzęt biwakowy (DIY). Najsilniejsi wyruszają, po kilkunastu dniach wędrówki odnajdują chilijskiego farmera i zawiadamiają władze o losie samolotu. Wysłana ekipa ratownicza ostatecznie odnajduje pozostałych wychudzonych rozbitków.

Fabuła jest wzruszającą opowieścią o młodych ludziach, którzy w obliczu niewyobrażalnego kryzysu muszą wydobyć ze swoich wewnętrzne siły, by przetrwać. Film oddaje duch walki o życie i pokazuje, że w ekstremalnych sytuacjach człowiek potrafi podjąć nadludzkie wysiłki, by przetrwać.

Przyczyny katastrofy samolotu

Przyczyny katastrofy były związane głównie z błędami zarządzania i planowania lotu, a także z brakami w utrzymaniu samolotu oraz jego konserwacji. Tragedia ta jest jednym z najbardziej tragicznych wypadków lotniczych w historii sportu, przypominając, jak kruche jest życie i jak szybko mogą zmienić się losy ludzi w związku z niewłaściwymi decyzjami i działaniami.

Polski zwiastun filmu “Śnieżne bractwo”

Oparty na tej niezwykłej prawdziwej historii film J.A. Bayony pt. „Śnieżne Bractwo” zamknie Festiwal Filmowy w Wenecji 2023, zostanie pokazany w sekcji Perlas Festiwalu Filmowego w San Sebastian. Premiera w styczniu 2024 serwisie Netflix.

W/w film nie jest pierwszym, który opowiada tą tragiczną historię. Trzydzieści lat wcześniej powstał “Alive : Dramat w Andach” (1993) dramat katastroficzny w reżyserii Franka Marshalla. Równolegle nagrywano też film dokumentalny “Alive: 20 Years Later”.

Czy nowa Netflix’owa produkcja jest lepsza? Trudno jednoznacznie powiedzieć, na pewno się inspirowała poprzednimi filmami, ale są i unikalne sceny. Film też kończy się, kiedy ocalali otrzymali pomocy medyczną. Na szczęście w filmie nie ma wstawek typowych (poprawnych politycznie) dla innych produkcji “N”. Cały film w skrócie.

Hipotermia książka “Pierwsza pomoc. Outdoor”

Ofensywa Blog