śnieżne bractwo netflix

“Śnieżne bractwo” (Netflix) – film – survival w Andach, 2023

“Śnieżne bractwo” (ang. Society of the snow) to film wyprodukowany przez Netflix, który powstał na kanwie prawdziwej historii, tragicznego wypadku lotniczego, który miał miejsce 28 listopada 2016 roku.

Katastrofa w Andach: 72 dni zimowego piekła

Samolot pasażerski linii lotniczych LaMia, którym podróżowała drużyna piłkarska Chapecoense z Brazylii, rozbił się w górach Andów w Kolumbii. W wyniku tej katastrofy zginęło wiele osób, w tym większość członków drużyny Chapecoense. Drużyna Chapecoense podróżowała do Medellin w Kolumbii, aby rozegrać pierwszy mecz finału Copa Sudamericana, turnieju piłkarskiego dla drużyn z Ameryki Południowej. Samolot linii LaMia, którym podróżowali, nie miał wystarczającej ilości paliwa, aby dotrzeć do celu, i w rezultacie rozbił się w górach, zaledwie “kilka” kilometrów od lotniska w Medellin. W katastrofie zginęło 71 osób, a tylko sześć osób przeżyło.  Początkowo liczyli na szybką pomoc, jednak z każdym kolejnym dniem tracili nadzieję na ratunek. Przeżyć próbuje pozostała grupa pasażerów, którzy zostali zdani na własne siły w walce o przetrwanie w ekstremalnych warunkach.

Wśród ofiar było 19 zawodników Chapecoense, a także członkowie sztabu, dziennikarze oraz członkowie załogi samolotu. To wydarzenie wywołało ogromny smutek i żal wśród miłośników piłki nożnej na całym świecie.

Wymuszony kanibalizm

By przeżyć, musieli z czasem zmienić się w kanibali. Ich samolotowe “racje żywnościowe” były niewystarczające, aby przeżyć w mrozie tyle tygodni. Początkowe wątpliwości ustąpiły miejsca chęci przetrwania. Za wszelką cenę. Mieli tylko jeden wybór.Ich jedynym źródłem pożywienia staje się ciało zmarłych pasażerów. Film ukazuje walkę o życie, ducha współpracy oraz wewnętrzną determinację, która pomaga im przetrwać w tych niewyobrażalnie trudnych okolicznościach. Film opowiada zarówno o fizycznej walce o przetrwanie, jak i o psychologicznych aspektach takiej sytuacji. Bohaterowie muszą zmagać się z dylematem moralnym i etycznym, jakim jest decyzja o konieczności spożycia ciał zmarłych w celu przetrwania.

Z biegiem czasu stają przed wyborem – zginąć na miejscu lub podjąć desperacką próbę dotarcia do cywilizacji, aby wezwać pomoc. Najsilniejsi wyruszają, po kilkunastu dniach wędrówki odnajdują chilijskiego farmera i zawiadamiają władze o losie samolotu. Wysłana ekipa ratownicza ostatecznie odnajduje pozostałych rozbitków.

Fabuła jest wzruszającą opowieścią o młodych ludziach, którzy w obliczu niewyobrażalnego kryzysu muszą wydobyć ze swoich wewnętrzne siły, by przetrwać. Film oddaje duch walki o życie i pokazuje, że w ekstremalnych sytuacjach człowiek potrafi podjąć nadludzkie wysiłki, by przetrwać.

Przyczyny katastrofy samolotu

Przyczyny katastrofy były związane głównie z błędami zarządzania i planowania lotu, a także z brakami w utrzymaniu samolotu oraz jego konserwacji. Tragedia ta jest jednym z najbardziej tragicznych wypadków lotniczych w historii sportu, przypominając, jak kruche jest życie i jak szybko mogą zmienić się losy ludzi w związku z niewłaściwymi decyzjami i działaniami.

Polski zwiastun filmu “Śnieżne bractwo”

 

Oparty na tej niezwykłej prawdziwej historii film J.A. Bayony pt. „Śnieżne Bractwo” zamknie Festiwal Filmowy w Wenecji 2023, zostanie pokazany w sekcji Perlas Festiwalu Filmowego w San Sebastian i wkrótce pojawi się w serwisie Netflix.

W/w film nie jest pierwszym, który opowiada tą tragiczną historię. Trzydzieści lat wcześniej powstał “Alive : Dramat w Andach” (1993) dramat katastroficzny w reżyserii Franka Marshalla. Równolegle nagrywano też film dokumentalny Alive: 20 Years Later.

Hipotermia książka “Pierwsza pomoc. Outdoor”

Ofensywa Blog