sygnał sos nadal ratuje życie

SOS na piasku uratowało im życie

Amerykańska straż przybrzeżna uratowała dwoje ludzi, którzy rozbili się na bezludnej wyspie w rejonie Mikronezji na Oceanie Spokojnym. Przebywali tam osiem dni, z ograniczoną ilością zapasów i brakiem wyposażenia ratunkowego.

 Zaginiona 19 sierpnia para rozbitków Linus oraz Sabina Jack, w akcie desperacji narysowali na piasku „SOS”. Na szczęście napis zauważyła załoga samolotu amerykańskiej marynarki (US Navy), która przekazała informację do straży przybrzeżnej na wyspie Guam. Ostatecznie marynarze z jednostki zabrali rozbitków i przetransportowali ich na bezpieczne miejsce, skąd okrętem przybyli na stały ląd.

Jak podaje BBC to już drugi podobny przypadek w tym roku. W kwietniu uratowano trzech mężczyzn, którzy wylądowali na jednej z wysp Mikronezji, gdy ich łódź się wywróciła. Ułożyli słowo „Pomocy” z liści palm oraz sygnalizowali jaskrawymi kamizelkami swoje położenie. Po trzech dniach zostali wypatrzeni przez załogę amerykańskiego samolotu. Nie wszyscy mają jednak tyle szczęścia.

Jeśli znajdziesz się w podobnej sytuacji:

  1. Zrób znak SOS, HELP, POMOCY: Znak na pisaku powinien być kontrastowy, jeśli istnieją duże liści palmowych, gałęzi drzew, a nawet pni, będą one bardziej widoczne i bardziej prawdopodobne, aby przetrwały przypływ. Przygotuj ognisko sygnałowe (miks suche drewno, zielone liście oraz guma dają dużo dymu). Warto mieć w tym celu ze sobą źródło ognia.
  2. Znajdź źródło wody: woda pitna jest ważniejsze niż cokolwiek innego, bez niej umrzesz w ciągu kilku dni. Użyj dowolnego pojemnika, który można znaleźć lub zrobić do przechowywania wody deszczowej.  Duże liście pomogą, aby złapać jej jak najwięcej podczas ulewy.Strumienie śródlądowe mogą stanowić źródło świeżej wody. Gotuj ją przed spożyciem. Pozyskuj wodę (mleczko) z młodego, zielonego kokosa.
  3. Znajdź żywność: Także na wyspie można znaleźć źródło pożywienia, tak długo, jak podjąć kilka podstawowych środków ostrożności. Należy gotować lub piec owoce morza i upolowane mięso.
  4. Zbuduj schronienie: Zbuduj swoje schronienie na polanie, powyżej poziomu ziemi (ochrona przed wężami, owadami) i przykryj je dobrze – użyj dużych liści z drzew,  ponieważ deszcz może prowadzić do hipotermii. Użyj wszelkiego rodzaju siatki, aby chronić się przed komarami.
  5. Unikaj obrażeń: Staraj się unikać chodzenia boso (zrób lub chodź w butach) lub podejmowania niepotrzebnego ryzyka, które może spowodować obrażenia. Nie wystawiaj się na silne promienie słoneczne. Chroń się w cieniu, noś czapkę lub kapelusz, chłodź się w wodzie. Opatrz rany i chroń przed infekcjami.
Ofensywa Blog