NATO spotkania w 2023

Spotkanie przed szczytem globalnej grupy kontaktowej NATO ds. obrony

W USA i Europie odbywają się pośpieszne spotkania, solidaryzując jeszcze bardziej poparcie dla szalonej mobilizacji wojennej NATO, przed spotkaniem Ukraine Defense Contact Group w amerykańskiej bazie lotniczej Ramstein w Niemczech 20 stycznia. Co prawda, NATO nie uczestniczy w wojnie w Ukrainie prowadzonej przez Rosję, niemniej państwa członkowskie Sojuszu mocno wspierają zaatakowany przez Putina kraj w sprzęt wojenny i amunicję.

W dniach 18-19 stycznia Komitet Wojskowy NATO, jego najwyższy organ, spotka się osobiście w Brukseli. Będzie to spotkanie Komitetu Wojskowego w ramach Sesji Szefów Obrony (MCCS), z udziałem 32 szefów obrony, z 30 krajów członkowskich plus odpowiedniki z Finlandii i Szwecji. Przewodniczyć będzie admirał Rob Bauer, szef Komitetu Wojskowego NATO.

Dziś w Waszyngtonie brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly spotkał się z sekretarzem stanu Antonym Blinkenem; jutro Cleverly spotyka się w Toronto z kanadyjską minister spraw zagranicznych Mélanie Joly. Cleverly przemawiał w Center for Strategic and International Studies w Waszyngtonie, mówiąc, że Zachód wysyła Putinowi wiadomość, że będziemy “wspierać Ukraińców, dopóki nie odniosą zwycięstwa”. Pospieszna dwudniowa wizyta w Ameryce Północnej, którą opisał Cleverly, przed wylotem z Londynu, została zaaranżowana, ponieważ, “U.K., U.S., i Kanada zawsze mają nawzajem swoje plecy, kiedy liczy się ochrona porządku opartego na zasadach przez prawie 80 lat.”

W Białym Domu prezydent Joe Biden spotkał się dziś z holenderskim premierem Markiem Rutte, który wskazał na holenderskie poparcie dla współdostarczania systemu obrony powietrznej Patriot. “Mamy zamiar dołączyć do tego, co robicie z Niemcami w sprawie projektu Patriotów, systemu obrony powietrznej“. Chwaląc holenderską rolę w zachodnim sojuszu, Biden powiedział, że “Rosja kontynuuje działania w sposób, który jest niemal niewiarygodny.”

Przewodniczący Połączonych Szefów Sztabów USA gen. Mark Milley spotkał się dziś w Polsce – w tajnym miejscu – z szefem sił zbrojnych Ukrainy, Walerijem Zaluzhnymi, który poinformował później, że “nakreślił pilne potrzeby” ukraińskiej armii. 16 stycznia Milley obejrzał szkolenie ukraińskich żołnierzy w bazie w Grafenwöhr w Niemczech. Około 600 ukraińskich żołnierzy jest podobno w trakcie szkolenia, ale mniejsze grupy były już tam wcześniej prowadzone przez program. Płk David Butler, rzecznik Milleya, powiedział, że obecne szkolenie jest rozszerzeniem tego, co USA robi od 2014 roku, przy międzynarodowym wsparciu.

Zastępca sekretarza stanu Wendy Sherman spotkała się 16 stycznia w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Żeleńskim w celu dokonania przeglądu spraw gospodarczych i bezpieczeństwa, aby “potwierdzić” poparcie USA “przeciwko niesprowokowanej agresji Rosji”, jak podaje jej resort. Spotkała się również z ministrem obrony Ołeksijem Reznikowem i premierem Denysem Szmychem. Wcześniej była w Niemczech i Polsce, na spotkaniach dotyczących Ukrainy, wraz z podsekretarzem obrony dr Colinem H. Kahlem i głównym zastępcą doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego Jonem Finerem.

Źródło: https://larouchepub.com/pr/2023/


Szef NATO odniósł się również do przeprowadzanego procesu rozszerzenia Sojuszu o Szwecję i Finlandię: “Jestem pewien, że Turcja wyrazi ostatecznie zgodę na przyjęcie tych dwóch państw do NATO, nie wiem jedynie kiedy. (…) To najszybszy proces akcesyjny w historii. Zwiększenie naszej obecności na wschodzie to nie eskalacja, ale odstraszanie i zmniejszanie możliwości rozpętania wojny pomiędzy Rosją a NATO” – podkreślił Jens Stoltenberg, sekretarz generalny NATO.

Ofensywa Blog