Inflacja i recesja, stagflacja w 2023

Świat zmierza w kierunku stagflacji (2023-2025)

Inflacja i recesja będą stałymi towarzyszami globalnej gospodarki przez najbliższe lata, poczynając od 2023 roku, twierdzi profesor Nouriel Roubini.

Era stagflacji

Okres względnego spokoju w globalnej gospodarce zakończył się, a to co nas czeka to era stagflacji, czyli czas powolnego wzrostu zbiegającego się z wyższym bezrobociem i rosnącą inflacją, powiedział znany ekonomista i profesor New York University Nouriel Roubini.

Zdaniem Roubiniego, który jako jeden z pierwszych przewidział kryzys finansowy w 2008 roku, dzisiejsza sytuacja może być jeszcze gorsza, biorąc pod uwagę szereg ryzyk i “mega-zagrożeń”, przed którymi stoi świat.

Widmo kryzysu finansowego

“2023, to będzie bardzo trudny rok. (…) Nie chcemy dopuścić do recesji.” – powiedziała w wywiadzie polska minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

“W krótkim okresie istnieją [ryzyka] związane z wojną na Ukrainie, oczywiście z inflacją i widmem kryzysu finansowego, który może pojawić się w ciągu najbliższych kilku miesięcy lub w ciągu najbliższych dwóch lub trzech lat. Do tego dochodzą mega-zagrożenia, które prawdopodobnie zmaterializują się mniej lub bardziej poważnie w dłuższej perspektywie… począwszy od zmian klimatycznych… napięć geopolitycznych, które mogą przerodzić się w wojnę nuklearną między wielkimi mocarstwami, oraz niestabilności społeczno-politycznej” – powiedział w wywiadzie dla francuskiego dziennika Le Monde.

Roubini, nazywany przez Wall Street “Doktorem Doom”, argumentował, że powszechny konsensus, iż presja inflacyjna jest tymczasowa i że podniesienie stóp złagodzi gwałtowny wzrost cen i zapewni “miękkie lądowanie” gospodarki, jest błędny.

“Myślę, że lądowanie nie będzie miękkie, ale ostre i związane ze stresem finansowym. Podniesienie stóp procentowych w czasie, gdy gospodarka traci impet, przy ogólnym poziomie zadłużenia znacznie wyższym niż w latach 70-tych, może spowodować załamanie na rynkach akcji i obligacji, co może pogłębić recesję” – stwierdził.

Zdaniem ekonomisty “część rozwiązania będzie z konieczności wiązała się z inflacją, która zmniejsza obciążenie długiem”.

“Nie twierdzę, że inflacja jest pożądana, ale nie widzę sposobu na jej uniknięcie. Era wielkiego umiaru się skończyła, wchodzimy w wielką stagflację”.

Wojna handlowa

Roubini ostrzegł też przed potencjalną wojną handlową między Zachodem “a grupą rewizjonistycznych potęg”, czyli Rosją, Chinami, Iranem i Koreą Północną, “co może doprowadzić do fragmentacji globalizacji i ponownej lokalizacji łańcuchów produkcyjnych, zwiększając globalny brak bezpieczeństwa.”

Ekonomista wezwał globalną społeczność do wyciągnięcia wniosków z historii i zmobilizowania sił, aby zapobiec dalszemu pogłębianiu się kryzysu.

“Żyliśmy jak zombie, które wracają do snu mimo dzwonka alarmu i które zapomniały, że historia nie jest liniowa (…). Stworzenie głównych instytucji międzynarodowych pozwoliło nam na ponowne połączenie się z okresem względnego pokoju i dobrobytu. Ale wiara, że taka epoka może trwać, jest błędem… Główne etapy żałoby to zaprzeczenie, gniew, depresja i akceptacja. Jeśli spojrzymy naszym problemom prosto w twarz, możemy się obudzić i zacząć mobilizować, ale wciąż tkwimy gdzieś pomiędzy zaprzeczeniem a gniewem.”

Źródło: RT.com

Ofensywa Blog