obrona cywilna polska systemu bezpiecznej łączności OC Wojna

System bezpiecznej łączności na wypadek wojny

MSWiA (Polska) planuje budowę systemu bezpiecznej łączności na wypadek wojny. Ma to umożliwić bezproblemowe działanie administracji i służb ratowniczych w czasie wojny. Budowa systemu może potrwać do 2034 r.

System bezpiecznej łączności na wypadek wojny jest niezbędny z kilku kluczowych powodów:

  • Zarządzanie kryzysowe –  ułatwia szybkie reagowanie na zmieniające się sytuacje i podejmowanie kluczowych decyzji.
  • Ochrona informacji – zapewnia, że poufne dane i strategiczne plany nie trafią w ręce wrogiej armii oraz sabotażystów.
  • Koordynacja działań – umożliwia skuteczne zarządzanie i synchronizację działań wojska, służb ratunkowych i administracji.
  • Wsparcie ludności cywilnej – pomaga w komunikacji z cywilami, dostarczaniu instrukcji i koordynacji ewakuacji.
  • Utrzymanie morale – zapewnia spójność i poczucie bezpieczeństwa wśród wojskowych, obrony cywilnej i cywilów dzięki stałej i niezawodnej komunikacji.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji(MSWiA) planuje budowę systemu bezpiecznej, szyfrowanej łączności, który ma pozwolić na działanie administracji i służb ratowniczych w czasie wojny. Taka propozycja pojawiła się w przygotowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projekcie ustawy o ochronie ludności.  Miejmy nadzieje, że system będzie tworzony po wejściu w życie ustawy, czyli od przyszłego roku.

Przy okazji, Resort spraw wewnętrznych przewiduje też budowę systemu ostrzegania, powiadamiania i alarmowania ludności o zagrożeniach, w tym o ataku z powietrza. I teraz możesz zapytać, ale przecież mamy alerty RCB, owszem, ale obecnie są  zbyt długie są procedury podejmowania decyzji o wysyłce komunikatu. A potrzebna jest bardzo szybka reakcja, czasem maksymalnie do 15 minut, aby skutecznie ostrzec ludność o zagrożeniach i dać im kilka(naście) minut czasu na reakcje.

Wiosną 2024 roku Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (RCB) uruchomiło stronę  alert.rcb.gov.pl, na której można znaleźć podstawowe informacje na temat zagrożeń chemicznych, biologicznych, radiacyjnych, nuklearnych i zagrożenia eksplozją. Jeśli potrzebujesz przygotować się na trudne czasy (w ramach rodziny) dodatkowo zalecamy lekturę książki  “Niezbędnik preppersa” (wyd. Pascal) oraz Pierwsza pomoc (wyd. Bezdroża).

Źródło: Rzeczpospolita 2024

Ofensywa Blog