Szwecja szykuje się na blackout

Szwecja – przygotowania na blackout w 2023 roku

Rząd Szwecji ostrzegł gospodarstwa domowe i firmy, by przygotowały się na możliwe przerwy w dostawach prądu tej zimy (blackout) w obliczu awarii reaktorów jądrowych, mroźnej pogody i niedoboru energii w Europie po tym, jak Rosja zmniejszyła eksport gazu.

Minister energii Szwecji oświadczyła na konferencji, że “sytuacja z dostawami energii w jest wysoce niepewna“. Miesiące styczeń i luty zawsze są trudne, jednakże teraz dodatkowo istnieje realne ryzyko wyłączeń prądu połączone z wysokimi cenami. I dlatego trzeba być przygotowanym na najgorszy scenariusz, czyli blackout.

Tym samym rząd Szwecji zaapelował do społeczeństwa o przygotowanie się na możliwość wystąpienia zimą wyłączeń prądu na kilka(-naście) godzin. Według władz ryzyko czasowego braku prądu jest realne, dlatego należy dokonać przeglądu swojej osobistej gotowości na wypadek wystąpienia przerw w dostawie prądu w krótkim lub dłuższym okresie.

Przygotowania na Blackout w 2023 roku

Oficjalne zalecenia obejmują przechowywanie radia na baterie, latarki, wody butelkowanej i żywności, która jest prosta do przygotowania. W przypadku długookresowego przerwy w dostawie prądu, gospodarstwa domowe powinny wyznaczyć pokój, w którym rodzina może pozostać, aby utrzymać ciepło. Gdy zabraknie prądu, należy wyłączyć urządzenia elektryczne (stale podłączone, oprócz lodówki). Lepiej być przygotowanym niż nie.

Szwedzki rząd w zeszłym tygodniu powiedział, że zwrócił się do krajowego operatora sieci energetycznej i krajowego regulatora energii o zintensyfikowanie prac nad zwiększeniem bezpieczeństwa dostaw energii zarówno w perspektywie krótko-, jak i długoterminowej.

Źródło: devdiscourse.com

 

 

 

Ofensywa Blog