Rosyjska rakieta Iskander

USA szkoli Ukrainę na wypadek zagrożenia nuklearnego

Według doniesień z bieżącego roku Waszyngton (USA) “pracuje nad zmniejszeniem ryzyka nuklearnego na Ukrainie”.
Stany Zjednoczone dostarczają rządowi w Kijowie sprzęt i szkolenia, aby zareagować na ewentualną awarię nuklearną, powiedziała Jill Hruby z Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Jądrowego przed Komisją Usług Zbrojnych Senatu USA.

Zgodnie z odczytem jej przemówienia, Waszyngton “pracuje nad zmniejszeniem ryzyka nuklearnego na Ukrainie. Obejmuje to dostarczanie sprzętu, szkoleń i wskazówek technicznych w celu umożliwienia bezpiecznej eksploatacji ukraińskich elektrowni jądrowych pozostających pod kontrolą Ukrainy, ochrony jej infrastruktury krytycznej, w szczególności sieci elektrycznej, zapewnienia świadomości sytuacyjnej w przypadku awarii jądrowej, która ma miejsce w kraju, oraz zwiększenia gotowości na wypadek sytuacji kryzysowych i zdolności reagowania naszych ukraińskich partnerów do reagowania na zdarzenia jądrowe” – powiedziała Hruby.

USA wyposaża Ukrainę w czujniki promieniowania radioaktywnego

W roku ubiegłym (2023) USA wyposażyła Ukrainę w czujniki promieniowania do wykrywania wybuchów jądrowych. Po części celem jest upewnienie się, że jeśli Rosja zdetonuje broń radioaktywną na ukraińskiej ziemi, jej sygnatura atomowa i wina Moskwy mogą zostać zweryfikowane. Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę, eksperci martwią się, czy prezydent Rosji Władimir Putin użyje broni jądrowej w walce po raz pierwszy od czasu amerykańskich bombardowań Hiroszimy i Nagasaki w 1945 roku.

Rosyjskie ćwiczenia z użyciem taktycznej broni nuklearnej

Rosyjskie wojsko rozpoczęło ćwiczenia z użyciem taktycznej broni nuklearnej, które zostały ogłoszone przez rosyjskie władze na początku miesiąca maja 2024, jako wyraźne ostrzeżenie dla wysokich rangą zachodnich urzędników, którzy mówili o możliwości głębszego zaangażowania się w wojnę na Ukrainie. Był to pierwszy raz, kiedy Rosja publicznie ogłosiła ćwiczenia z użyciem taktycznej broni jądrowej, chociaż jej strategiczne siły nuklearne regularnie przeprowadzają ćwiczenia.

Taktyczna broń jądrowa obejmuje bomby lotnicze, głowice do pocisków krótkiego zasięgu i amunicję artyleryjską i jest przeznaczona do użytku na polu bitwy. Są one mniej potężne niż broń strategiczna – masywne głowice, które uzbrajają międzykontynentalne pociski balistyczne i są przeznaczone do niszczenia całych miast.

Ogłoszenie nastąpiło po tym, jak prezydent Francji Emmanuel Macron powtórzył, że nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę, a brytyjski minister spraw zagranicznych David Cameron powiedział, że siły Kijowa będą mogły używać brytyjskiej broni dalekiego zasięgu do uderzania w cele w Rosji. Kreml uznał te komentarze za niebezpieczne, zwiększając napięcie między Rosją a NATO.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział 6 maja, że oświadczenie Macrona i inne uwagi brytyjskich i amerykańskich urzędników wywołały ćwiczenia nuklearne, nazywając te uwagi “nową rundą eskalacji”. Od razu chciałoby się zadać pytanie, czy dojdzie do ataku z użyciem broni atomowej, czy to tylko część pokazu sił. A jeśli tak, to czy jesteśmy na to gotowi?

Źródło: tass.com, nytimes.com, english.aawsat.com

Ofensywa Blog