vademecum_cywilna_na_czas_wojny

Vademecum cywila na czas wojny

Co ma robić cywil w czasie wojny? Pomysłów na przygotowanie oraz kłopoty wojenne jest wiele. Życie brutalnie zweryfikuje je wszystkie.

Choć oczywiście wiele nie zależy od nas to warto pomyśleć jak powinniśmy się zachować w czasach wojny. Jak kiedyś słusznie powiedział Mike Tyson “Każdy ma jakiś plan, dopóki nie zostanie uderzony w szczękę” oraz inne popularne, ale tym razem polskie powiedzonko “Na każdego cwaniaka jest większy cwaniak“. Do tej listy dodałbym również stwierdzenie A. Katsu: “Nie wierzę w zombi ani potwory. Tylko w ludzi, którzy zachowują się jak potwory”.

Na pewno warto zapoznać się z poradami i wspomnieniami cywili, którzy przeżyli taki straszliwy okres. Zarówno Powstanie Warszawskie, oblężenie stalingradu, jak i późniejsze z lat 90-tych, trwające 4 lata oblężenie Sarajewa. Przeczytaj książkę Ciemne sekrety przetrwania.

Jak się przygotować – co robić, gdzie uciekać, jak przetrwać – dowiedź się więcej z książki “Niezbędnik preppersa. Przygotowania na trudne czasy

Temat dotyczący postępowania cywila podczas wojny, co jest ostatecznością. Niestety nie unikniemy sytuacji kiedy cywil będzie pośrodku działań wojennych.
Podcast trochę o przygotowaniu, trochę o wojsku, trochę o współczesnej wojnie i geopolityce.

Zaraz po krytycznym kryzysie (np. działaniach wojennych), w pierwszych 24 zaczynają się problemy na drogach, stacjach kolejowych i lotniskach. Najpierw ewakuują się ludzie którzy mają plan, są przygotowani, wiedza dokąd zmierzać, albo chociaż w jakim kierunku. Większość ludzi będzie się miotać w panice, często nie wiedząc co ze sobą zabrać, ani gdzie uciekać. A potem może być już za późno na jakąkolwiek realną szansę bezpiecznej ucieczki.

Błąd przeżywalności

Występuje on, kiedy na bazie zróżnicowanej (ale niepełnej) puli informacji formułuje się na pozór racjonalne, ale nieuzasadnione wnioski. Skupiając się na tym, co przetrwało, ignorujemy to, co i kto nie. Nie uwzględniając tego, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Dlatego zawsze planując coś warto brać pod uwagę swoje indywidualne położenie i swoje własne możliwości, a dostępne porady brać tylko za przydatne wskazówki, a nie wyrocznie.

Ofensywa Blog