Węzeł z dżungli do rozwieszania tarpa

Rozwieszanie tarpa można bardzo przyspieszyć używając, albo elastycznej linki z hakami, albo stosując linkę / paracord z dużą ilości pętli.

Te węzły w rzędzie zapewniają „stopery”, gdy są zablokowane względem siebie. Aby związać węzły razem, owijasz pętlę wokół drzewa lub w podobny sposób, traktując je jako jedną pojedynczą linię. Następnie przeprowadź luźny koniec przez dwa pasma pętli w szczelinie między 2 węzłami. Używasz naprężenia, aby przyciągnąć węzeł luźnego końca do węzła najbliżej punktu kotwiczenia i zablokować go (przez bliżej kotwicy mam na myśli bliższy węzeł drugi, który tworzy lukę). Aby upewnić się, że jest tak ciasny, jak potrzebujesz, po prostu zawiąż więcej węzłów tam, gdzie ich potrzebujesz.

Geneza powstania i zastosowanie

Rozwiązanie to stosowane było przez żołnierzy stacjonujących i walczących w terenach do dużej wilgotności (np. dżungla), gdzie wymagano szybkiej metody rozwieszania, jak i odczepienia płachty (zadaszenia). Ponadto panująca tam pogoda powodowała, że rozwiązanie typowych węzłów bywało mocno utrudnione. W/w metoda jest szybka i efektywna. Najlepiej stosować przy linkach od 4 mm średnicy, wtedy węzły (stopery) są relatywnie większe.

Film instruktażowy (Military Jungle Knots)

Ofensywa Blog