ZANOCUJ W LESIE – aktualne przepisy

W listopadzie 2019 roku Lasy Państwowe wyznaczyły ok. 65 tys. ha obszarów leśnych, na których można uprawiać survival i bushcraft bez obawo naruszenie przepisów ustawy o lasach.

Po roku oceniono pilotażowy program na podstawie ankiet wypełnianych zarówno przez turystów korzystających z tej formy rekreacji, jak i leśników. Analiza wyników ankiet wykazała, że stan środowiska i funkcjonowanie gospodarki leśnej nie ucierpiały w wyniku udostępnienia lasów -np. na pilotażowych terenach nie powstał ani jeden pożar. Program jest bardzo pozytywnie oceniany przez odwiedzających lasy, stąd też zdecydowano, że obszarów do nocowania na dziko będzie jeszcze więcej.

Zgodnie z nowym regulaminem programu “Zanocuj w lesie“, zatwierdzonym w lutym br. przez dyrektora generalnego Lasów Państwowych, docelowo w każdym nadleśnictwie teren, gdzie można zanocować na dziko, będzie liczył ok. 1500 ha. Z kolei na “starych” obszarach, funkcjonujących do tej pory w okresie pilotażu, będzie można używać kuchenek gazowych.

Zgodnie z nowymi przepisami, w jednym miejscu może nocować maksymalnie dziewięć (9) osób przez nie dłużej niż dwie (2) noce z rzędu. Nocleg powyżej dziewięciu osób i w dłuższym okresie trzeba będzie zgłosić mailowo do danego nadleśnictwa nie później niż dwa dni robocze przed planowanym noclegiem.

Program oficjalnie rusza od 1 maja 2021.

Prozdrowotne spacery w lesie

Nie do przecenienia w czasie pandemii jest rola spacerów w otoczeniu przyrody. Badania wskazują, te leśne spacery pomagają zapobiegać zachorowaniu na depresję i wspomagają terapię. Lasy Państwowe zachęcają do korzystania z wytyczonych w lasach szlaków turystycznych, ścieżek dydaktycznych i różnorakich miejsc wypoczynku.  Spacer wśród drzew i krzewów dotlenia mózg, dodaje energii, poprawia kondycję. Dodatkową jest doskonałą okazją do aktywnego spędzenia czasu w gronie najbliższych.


Więcej informacji (m.in. Regulamin, Lokalizacje): https://www.lasy.gov.pl/pl/turystyka/program-zanocuj-w-lesie

Źródło: Echa Leśne 2021 / wg  / Lasy.gov.pl

Ofensywa Blog