Jak zrobić i używać koktajl Mołotowa?
Dla wielu osób koktajl Mołotowa wydaje się, że to niezwykle prymitywna broń zapalająca, ale…. Była i nadal jest to skuteczna broń zarówno przeciwko wrogim żołnierzom, jak i pojazdom. Za jego pomocą można unieruchomić także transporter opancerzony, ale czołgu już nie.
Sama nazwa koktajl Mołotowa została wymyślona przez żołnierzy fińskich, którzy używali tej broni przeciw wojskom sowieckim w czasie wojny zimowej (1939-1940). Norwegowie, Polacy, a nawet amerykańscy marines używali Mołotowa podczas II wojny światowej, w wyniku czego koktajl Mołotowa stał się częścią zbiorowej świadomości ludzi. Dzięki niskim kosztom, łatwości budowy i względnej skuteczności w walce, szybko znalazł się w rękach różnych powojennych sił terrorystycznych i buntów na całym świecie. W lutym 2022 roku Ministerstwo Obrony Ukrainy zachęcało obywateli do robienia koktajli Mołotowa w celu odparcia sił rosyjskich.
Rodzaje Koktajli Mołotowa
Istnieje kilka różnych rodzajów Mołotowa, ponieważ jest to broń improwizowana. Jest on często używany (także przez cywilów) jako alternatywa dla granatów ręcznych, ponieważ jest tani w wykonaniu i nie wymaga dużych umiejętności w obsłudze. Najpopularniejszy wariant składa się ze szklanej butelki wypełnionej benzyny oraz szmatki przyklejonej do góry, która działa jak bezpiecznik. Teoretycznie jako paliwo do koktajli Mołotowa można użyć każdej łatwopalnej cieczy. Benzyna, nafta,
olej napędowy i toluen to niektóre powszechnie dostępne łatwopalne ciecze, ale benzyna jest być może najbardziej preferowany, ponieważ jest łatwo dostępny i wytwarza natychmiastowy płomień po zapłonie. Nafta i olej napędowy nie spalają się tak szybko jak benzyna, zwłaszcza gdy powierzchnia nie jest gorąca.
Jaka butelka: Najlepiej do tego celu wziąć półlitrową lub litrową szklaną butelkę cienkościenną – od wódki lub octu. Butelka od piwa bywa zbyt gruba i może nie pęknąć tak łatwo po uderzeniu w ziemię. Ale w przypadku atakowania gównie celów opancerzonych można użyć butelki z grubszego szkła.
Jak zrobić koktajl Mołotowa, który pali się dużo lepiej i dłużej niż standardowy. Znacznie lepsze efekty daje jednak mieszanina 2/3 benzyny i w 1/3 oleju silnikowego lub ropy, olej ma pomóc trzymać się rzeczy. Zamiast oleju silnikowego możesz również użyć “napalmu” na bazie styropianu.
Koktajl Mołotowa ma wiele różnych wariantów, niektóre z różnymi bezpiecznikami, inne z różnymi chemikaliami (szczególnie w celu uzyskania efektu duszącego dymu). Głównym wariantem projektu była wersja fińska, która zawierała mieszankę benzyny, smoły i nafty. Miał też po bokach dwie wodoodporne zapałki i nie miał szmatki na lont. Zamiast tego, gdy butelka pęknie, zapalone zapałki (do zapalenia wystarczyła tylko jedna) zapaliły się.
Bardzo ważne jest, żeby butelka była szczelnie zamknięta. W przeciwnym wypadku może stanowić zagrożenie także dla osoby, która ją rzuca. Mieszankę należy wlać do butelki maksymalnie 2/3 objętości.
Instrukcję dotyczącą tego, jak krok po kroku zrobić koktajl Mołotowa, można także znaleźć m.in. w książce Stanisława Komornickiego o Powstaniu Warszawskim pt. Na Barykadach Warszawy: pamiętnik podchorążego “Nałęcza”, wyd. Oficyna Wydawnicza RYTM.
Jak używać butelki zapalającej
Właściwym sposobem użycia jest podpalenie szmacianego lontu zapałką/zapalniczką, a gdy zacznie się palić, rzucenie. Butelka pęknie, a cała benzyna rozleje się i zapali, a każdy, kto zostanie złapany zbyt blisko, najprawdopodobniej zostanie mocno, albo śmiertelnie poparzony.
Mołotowa można było używać na różne sposoby, po pierwsze można było ustawić go w pułapce, tak aby w przypadku pechowych wrogów otworzyli określone drzwi, Mołotow rozpylił wokół nich płomienie lub można było użyć do unieruchomienia pojazdów wroga. Oczywiście, Mołotow nie może dosłownie zniszczyć czołgu, może skutecznie wyłączyć go z akcji. Istnieje kilka obszarów czołgu, które są głównym celem ataku. Pierwszy to właz kierowcy, ale tylko wtedy, gdy jest otwarty. Jeśli tak, możesz zabić kierowcę wrzucając do jego przedziału zapaloną butelkę. Otwory wentylacyjne są również głównymi celami, ponieważ można zmusić załogę do opuszczenia czołgu, jeśli dym będzie wystarczająco gęsty. Aczkolwiek współczesne czołgi są już zabezpieczone przed tym, więc może to być nieskuteczne.
Aczkolwiek czuły punkt każdego pojazdu, a także czołgu to okolice filtra powietrza i chłodnica. Jeśli trafi w nią koktajl, silnik szybko przegrzeje się. Chłodnica nie będzie mogła spełniać swojego zadania, jeśli rozgrzeje się do 2000 stopni Celsjusza, a tyle stopni ma płomień dobrze przygotowanego koktajlu z mieszanki benzyny, oleju i styropianu. Sama benzyna nie wystarczy, jest zbyt rzadka i rozleje się po pancerzu i szybko zgaśnie.
Dodatnie styropianu, który się w niej rozpuszcza, zamienia ją w lepką maź, a ta pali się w miejscu uderzenia. Zaleca się jednak użyć styropian rozpuszczony wcześniej w rozpuszczalniku (np. acetonie lub w rozpuszczalniku toluenowo-acetonowym). Jak aceton osiągnie gęstość syropu wlać do butelek na spód.
Wrażliwe miejsca rosyjskich pojazdów wojskowych
Jak walczyć, co atakować
Esencją ataku będzie zaskoczenie. Najskuteczniej przypuszczać ataków na kolumny pojazdów z zaopatrzeniem dla obcych sił zbrojnych. A zatem na pojazdach jadących na tyłach kolumn, są to m.on. logistyka np. cysterny z paliwem, kuchnie polowe, zapasy jedzenia, ale także mobilne pojazdy łączności. Są one słabo opancerzone i chronione. Tego typu ataki na tyły kolumn mają pozwolić na odcięcie obcych wojsk od dostępu do zaopatrzenia. Inna taktyka polega na tym, że najpierw aktakujemy przód kolumny, aby uniemożliwić przejazd innych pojazdów i spowodować panikę.
Wrogi pojazd musi być otoczony ogniem i dymem przez kilka minut. Najskuteczniej działa jeśli na jeden cel pada 6 lub więcej butelek (np. z góry budynku), oprócz pożaru wywołuje panikę wśród ludzi, każdy z nas boi się spalenia żywcem. Co ciekawe podczas wojny na Ukrainie (2022) w ten sposób atakowano również z aut osobowych, które jechały równoległe do pojedynczych rosyjskich ciężarówek wojskowych (film). Butelka zapalająca, która trafi w szybę lub wizjer, zaburza widzialność, a przestraszony kierowca może zjechać z drogi i wylądować na drzewie, murze lub w rowie przy okazji solidnie obtłukując przewożonych żołnierzy. Zatem nawet improwizowana broń może w skuteczny sposób zneutralizować pojazdy agresora.
Najważniejsza zasady brzmią:
- Nigdy nie stój na otwartej przestrzeni.
- Rzucaj butelki zapalające z okien, zza samochodów, zza rogów alejek czy barier.
- Zastanów się, gdzie będziesz stał, żeby rzucać oraz gdzie będziesz uciekał/krył się.
- Celuj w okna i drzwi pojazdów nieopancerzonych. W żołnierzy siedzących lub stojących na otwartej przestrzeni np. pace samochodu.
- Używaj dopasowanych skórzanych rękawic oraz osłony twarzy i oczu.
Aby zwiększyć bezpieczny dystans stosowane były różnego rodzaju katapulty czy proce, służące do miotania butelek zapalających.
Wady koktajli Mołotowa
Ogień nie może być kontrolowany, a zatem ryzyko ofiar jest dość wysokie. Jego skuteczność przeciwko celom wojskowym jest w większości przypadków raczej niska, ale potencjalne zagrożenie dla użytkownika i każdego w pobliżu niekontrolowanego ostrzału jest niezwykle wysokie.
- Nieumiejętne posługiwanie się tą bronią powoduje liczne wypadki pośród osób, które miotają butelką zapalającą.
- Potrzeba podejść dosyć blisko do celu, butelka jest ciężka więc realny zasięg to 10-20 metrów.
Powyższa wiedza może się przydać kiedy przyjdzie Ci bronić twojej dzielnicy przed wrogim wojskiem, a nie będziesz miał broni palnej.
Przeczytaj także wpis Koktajl Mołotowa na łamach historii