Amerykański wzór technologiczny – MOLLE

Jak wielokrotnie już udowodniono, amerykańska technologia militarna należy do najlepszych na świecie. Dowodów tego nie trzeba szukać daleko. Broń, infrastruktura, akcesoria, transportery, samoloty i odzież. Najlepiej wyposażona armia na świecie to Amerykańskie Siły Zbrojne. I szybko nic tego nie zmieni.

Jednym z najważniejszych rozwiązań implementowanych przez amerykańskich naukowców jest MOLLE — modułowy system przenoszenia oporządzenia osobistego. Do szerszego użytku wprowadzono go w 2001 roku. A cała koncepcja polega na tym, że MOLLE to zestaw wymiennych elementów. Umożliwia to skomponowanie ekwipunku tak, aby odpowiadał indywidualnym potrzebom każdego żołnierza. Dostosowuje się go do ilości oraz rodzaju przenoszonego ekwipunku.

System składa się z kilkunastu osobnych elementów, które można połączyć w zwarty pakunek. Wśród nich odnajdziemy kamizelkę modułową (Fighting Load Carrier), zestaw kieszeni i ładownic, plecak zasadniczy (Large Rucksack), plecak patrolowy (Assault Pack), torbę biodrową/chlebak (Waist Pack) oraz system nawadniający i zestaw naprawczy.

L_company_3rd_Battalion_3rd_Marines_search_houseNajważniejszy element – kamizelka. Nie posiada kompletnie żadnych stałych kieszeni czy pojemników. Wyposażono ją jedynie w system taśm. Pozwala to na przypięcie dowolnej kieszeni wykorzystującej system PALS. Daje to niezwykłe możliwości do komponowania ekwipunku osobistego. Zwiększa to jej uniwersalność w stosunku do poprzedniczek. Co ważniejsze, jej konstrukcja pozwala równomierne rozłożenie ciężaru, dzięki czemu żołnierz nie przeciąży się.

Wykorzystanie torby biodrowej jest dość oczywiste. Jednak w systemie MOLLE jest ona niezależnym elementem. Można nosić ją samodzielnie, a wszystko dzięki paskowi mocowanemu na biodrach.

Plecak główny wyposażono w komorę o pojemności około 65 litrów. A dzięki wbudowanym przegrodom, można podzielić go na dwie komory. Dodatkowo plecak posiada kieszenie boczne, które dopina się przy użyciu wspomnianego już systemu PALS. Plecak został tak skonstruowany, aby ułatwić dostęp do poszczególnych komór. Warto również zauważyć, że podstawą stabilizująca plecak jest plastikowy stelaż.

Jak wspomnieliśmy, zestaw zawiera również plecak patrolowy. Został on przystosowany do krótkich patroli. Zatem nie charakteryzuje go duża pojemność. Posiada jedną komorę główną. Jednak dzięki systemowi PALS można uzupełnić go o kilka dodatkowych kieszeni. Specjalnie stworzony dla potrzeb wojsk powietrznodesantowych.

Dziś, kiedy technologia rozeszła się po świecie, coraz częściej można spotkać plecaki turystyczne wykorzystujące technologię PALS. Dlatego odwiedź dobry sklep militarny i znajdź swój model.

Pozdrawiamy, Ofensywa.eu

Ofensywa Blog