Przez Covid-19 wzrosło zainteresowanie przyrodą

Różna motywacja zachęca ludzi, aby spędzić trochę w lesie oraz w parku. Niektórzy potrzebują relaksu, inni traktują je jako obszar do uprawienia sportów, jeszcze inni lubią przebywać wśród zieleni. Okazuje się, że ostatnio do terenów zielonych ludzi wygania również stres związany z pandemią koronawirusa.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wskazują, że w ostatnich  miesiącach wielu ludzi odwiedzało lasy podmiejskie lub znajdujące się w okolicy obszary przyrodnicze. Wiele szlaków pieszych oraz rowerowych odnotowało rekord odwiedzin. Niektórzy robili to po raz pierwszy od kilku(nastu) lat. Wielu respondentów ankiet podkreślało, że przebywanie na terenach zielonych pomaga im w obniżeniu poziomu stresu i umożliwia bezpieczne kontaktowanie się z innymi. Szczególnie jest to ważne dla dzieci, które mają utrudniony kontakt z rówieśnikami oraz przesiadują w domu dużo dłużej niż zwykle (e-szkoła). Istnieją setki opracowań naukowych mówiących o tym, że będąc w przyrodzie człowiek jest zdrowszy, spokojniejszy oraz mniej zestresowany.

Ciekawostki z 2020:

  • Kuchenka turystyczna – wygrała w plebiscycie na świąteczny prezent roku 2020  (Szwecja).
  • Wzrosło zainteresowanie wypoczynkiem w kempingach, ich sprzedaż i wynajem wzrósł w stosunku do roku ubiegłego.

Badania rynku potwierdzają, że trend polegający na odwiedzaniu natury w gronie znajomych (np. bushcraftowy biwak) utrzyma się również w 2021 roku.

Produkty przydatne na biwaku, sprawdź dział gotowanie i przenoszenie wody.

 

Ofensywa Blog